ÖSS-OKS sınavına Mehmetcik hazırlıyacak

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Mehmetçik Muşlu gençleri ÖSS ve OKS’ye hazırlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Garnizon Komutanlığının bir süre önce başlatmış olduğu çalışmalar sonuçlandı. Muş’ta, şehit, gazi ve yoksul aile çocuklarına yönelik hazırlık kurslarının verileceği Mehmetçik Dershanesi’nde öğrenciler ÖSS ve OKS’ye hazırlanacak. Garnizon Komutanlığı birliklerinin Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de imkanlarından yararlanarak kurdukları ’Mehmetçik Dershanesi’ dün düzenlenen törenle Muş Lisesi’nde Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nda (OKS) şehit, gazi ve yoksul aile çocuklarına yönelik hazırlık kursu verme gayesiyle açıldı. Kısa dönem er ve erbaşlar tarafından eğitimlerin verileceği ’Mehmetçik Dershanesi’ dün düzenlenen törenle hizmet vermeye başladı. Törene Vali İbrahim Özçimen, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük, 49’uncu İç Güvenlik Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Murat Aydın, Emniyet Müdürü Mehmet Özkan, askeri erkan ve öğrenciler katıldı.
Mehmetçik Dershanesi ile ilgili bilgiler veren İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük, Ekim 2006 - Haziran 2007 tarihleri arasında ÖSS ve OKS sınavlarına hazırlık amaçlı kurulan ’Mehmetçik Dershanesi’nin öğretime başladığını ifade ederek, 276 öğrenciye 14 öğretmenin eğitim vereceğini söyledi.
Bölük, kurslarının Muş Lisesinde tahsis edilen 5 sınıfta verileceğini kaydederek, şunları söyledi: "ÖSS kursları garnizonda konuşlu birliklerde görevli ve sivil hayatlarında ders verdikleri konularda uzman kısa dönem erbaşlar tarafından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tahsis edilen Muş Lisesi’ndeki beş dershanede yürütülecektir. OKS kursu ise yine kısa dönem erbaşlar tarafından Yavuz Selim İlköğretim Okulu’ndaki iki dershanede yürütülecektir. Kurslar hafta sonları 08.30 ile 16.00 saatleri arasında oluşturulan ders programlarına uygun olarak icra edilecektir. Kurslara ÖSS için 445, OKS için 428 olmak üzere toplam 873 kişi müracaat etmiştir. Ayrıca İngilizce kursuna 21 öğrenci müracaat etmiştir. Tüm öğrencilerimizi kursa almak mümkün olmadığından müracaatlar değerlendirilmiştir. Geçtiğimiz haftalarda lise 3 ve mezun öğrencilere uygulanan sınav ile ÖSS’ye yönelik seçimler tamamlanmıştır. Bu bağlamda sözel 40, eşit ağırlık 41 ve sayısal 39 olmak üzere toplam 120 öğrenci ile üç ayrı sınıfta kurslara başlanmıştır. Bunun yanı sıra lise ikinci sınıflar için de iki sınıf oluşturulup eğitimler başlatılmıştır. OKS kurslarında ise oluşturulan iki sınıfta eğitimler sürdürülüyor. ÖSS ve OKS kurslarında toplam 276 öğrenciye 14 öğretmenle eğitim ve öğretim verilmektedir. Her branşta öğretmenimiz bulunmakta. Felsefe gurubu öğretmeni ihtiyacımız milli eğitim müdürlüğü tarafından karşılanacaktır."Mehmetçiğin Muş’ta eğitimin iyi bir konuma gelmesi için katkı sağladığını ifade eden Vali İbrahim Özçimen de Mehmetçik Dershanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asli görevi haricinde yurdun kalkınmasında takdire şayan başarılara imza attığını söyledi. Yeni başlayan ÖSS ve OKS kurslarında başarılar elde edileceğinden emin olduğunu kaydeden Vali Özçimen, "Mehmetçiğin eğitim ve öğretimde önemli katkıları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz gayret gösterecek, öğretmenlerimiz ellerinden gelen gayreti gösterecek ve bizler de gerekli kaynakları sağlayacağız. Muş’un eğitim ve öğretimde başarısının yükselmesi için ve bu kursta başarının elde edilmesi için öğrencilerimiz ile öğretmenlerimize çok büyük yükümlülük düşüyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious