ÖSS Şampiyonu ODTÜ'lü oldu

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Sayısal Türkiye birincisi Hüseyin Yıldız, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ni kazandı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzun bir çalışma döneminden sonra ÖSS'de sayısal birincisi olduğunu öğrenen Hüseyin Yıldız'ın bugün, hangi üniversiteye yerleştiği belli oldu. Bu yıl, 27 bin 864 kişinin sıfır puan aldığı ÖSS'de birinciliği elde edenlerden biri de Hüseyin Yıldız'dı. Yıldız, gireceği yerin garanti olduğunu ancak yine de herhangi bir karışıklıktan korktuğu için ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği yanında üç üniversiteyi daha tercihlerine yazdığını kaydetti. Yıldız'ın, ODTÜ dışında, Bilkent, Boğaziçi ve Sabancı üniversiteleri de tercihleri arasındaydı.

Birçok öğrenci herhangi bir bölüme yerleşebilmek için heyecanla beklerken Hüseyin Yıldız, onlara göre çok daha rahattı. Kameranın önünde nereye yerleştiğini bir internet kafeden öğrenen Yıldız, TC kimlik numarasını tuşlarken heyecanı ellerinin titremesinden anlaşılıyordu.

Yıldız, ODTÜ'yü tercih etmeden önce birçok kişiyle konuştuğunu ve ODTÜ'nün Türkiye'de bir numara olduğunu öğrendikten sonra burayı tercih etmeye karar verdiğini söyledi. Hüseyin Yıldız, "Mezun olduktan sonra seni kaparlar diyorlar. Yurt dışına gidip eğitimimi tamamlamak isterim." dedi.

Hüseyin Yıldız, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yanında ODTÜ'nün ilk 100'e giren öğrencilere burs verdiğini, ayrıca daha önce kendisine bir araba hediye eden dershanesi kendisine burs vereceğini kaydetti.

İnternet kafede ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği'ne yerleştiğini öğrenen Yıldız, bunu eve gelerek ailesiyle paylaştı. Hüseyin Yıldız'ın babası Mehmet Yıldız, oğlunun bu sevincini yürekten paylaşarak şöyle konuştu: "Oğlumun kendi isteği oldu. Ona çok teşekkür ediyorum. İleride önü açık olsun. Allah yardımcısı olsun. Bundan böyle kendi yolunu kendi çizecek"

Anne Nazife Yıldız ise, Hüseyin'in okula ilk başladığı günden bu yana çok başarılı bir çocuk olduğunu belirterek, "Hüseyin idealine ulaştı" dedi.

Nazife Yıldız, ODTÜ'nün Hüseyin'in istediği yer olduğunu belirterek oğluyla gurur duyduğunu belirterek, istediği gibi bir iş hayatına atılabilmesini diledi. Mutluluklarını oğullarına sarılarak belli eden Yıldız ailesi çok mutlu olduklarını söyledi.

Hüseyin Yıldız, Ankara'da bir üniversitede okumasının ailesinin istediği şey olduğuna işaret ederek onları bu açıdan da mutlu ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious