'ÖSS sistemi ortaöğretimimizi felç etti'

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ÖSS sisteminin ortaöğretimi felç ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YÖK yasasının değişmediği müddetçe problemlerin devam edeceğini belirten Bakan Çelik, "Dershaneyi ortaya çıkaran sebepler var olduğu sürece dershaneler olacaktır. ÖSS bilgi ölçen bir sınav değil, bir eleme sınavıdır. Bu sistem olduğu sürece, ÖSS bu tarzda yapıldığı sürece dershaneleri yok edemezsiniz. Bu sistem ortaöğretimimizi de işgal etmiştir, felç etmiştir" dedi.

Zonguldak'ta yaptığı açılış ve inceleme gezilerinin ardından, kurmaylarıyla değerlendirme toplantısı yapan Milli Eğitim Bakanı Çelik, Emirgan Otel'de bir basın toplantısı düzenledi.

Zonguldak'ın eğitim yönünden Türkiye ortalamalarının oldukça üzerinde olduğunu söyleyen Bakan Çelik, bölgesel faaliyetlerinin yanı sıra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Çelik, toplantıda din dersini soran gazeteciye, "Zorunlu din dersi diye birşey yoktur. Bu dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'dir. Ülkemizin yüzde 99'u Müslüman olduğu için İslam dini ağırlıktadır. Avrupa'da ağırlıklı olarak Hristiyanlık, İsrail'e giderseniz ağırlıklı olarak Yahudilik öğretilir. Biz bu Hristiyanlığı, Hristiyanlığın alt kollarından Ortadoksluğu, Protestanlığı, Yahudiliği, semavi olmayan diğer dinlerden Budizmi de anlatıyoruz. Çocuklara, 'din nedir, dinin sosyal hayattaki fonksiyonu nedir ve dinlerin dayandığı temel ilkeler nelerdir', bunları anlatıyoruz. 'Bu niçin zorunludur, bana niçin böyle bir ders veriliyor' şeklinde bir rahatsızlığa gerek yok. Bizim ülkemizde anayasal olarak ve zorunlu olarak verilen din dersleri Avrupa Birliği standartlarındadır. Bunun için endişeniz olmasın" diye konuştu.

ÖSS sisteminin bilgi değil, eleme yaptığını savunan Milli Eğitim Bakanı Çelik, bu sistem ile dershaneciliğin kaldırılamayacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı olarak üniversiteye girişin nasıl olması gerektiği konusunda yetkili olmadığını ifade eden Çelik, şunları söyledi: "Dershaneyi ortaya çıkaran sebepler var olduğu sürece dershaneler olacaktır. Türkiye'de 2 milyon öğrenci sınava girer, bunun yüzde 10'u bir lisans programına yerleşir. Bir örgün programına giren öğrenci sayısı 200 bin civarındadır. Yani 100 öğrenciden 10'u giriyor, 90'ı giremiyor. Dolayısıyla bu konuda bir yarış var. ÖSS bilgi ölçen bir sınav değil, bir eleme sınavıdır aslında. Bu sistem olduğu sürece, ÖSS bu tarzda yapıldığı sürece dershaneleri yok edemezsiniz. dershaneleri kapattığınızı var sayın, bu sefer evler dershane haline gelecek. Niçin? Çünkü; talep fazla, arz çok az miktardadır. İşte 15 üniversiteyi bir parça buna çözüm olmak için kuruyoruz. Arkasından başka üniversiteler gelecek, bunun gayretindeyiz. Bu, ÖSS sisteminin değişmesiyle mümkündür. Milli Eğitim Bakanı sıfatıyla üniversiteye girişin nasıl olması, nasıl olmaması gerektiği konusunda ne yazık ki yetkili değilim."

Ortaöğretim kurumlarını aşamalı olarak sınav sisteminden kurtarmayı amaçladıklarına değinen Çelik, "Bugün ÖSS sistemi, ortaöğretimimizi adeta işgal etmiş durumda, felç etmiş durumda. Bununla ilgili uzun zamandır raporlar hazırlanıyor, çalışmalar yapılıyor. Ama bu mutlak suretle yükseköğretimde düzenlemeyle olabilecek bir olaydır. Bunun için de gerekli çalışmalar yapılıyor. Yeni müfredatımız bunu gerektiriyor. Ama bunun kademeli bir şekilde yapılması gerekiyor. İlköğretim 8 yılını kapsayacak bir uygulama başlattığımız zaman orta öğretim kurumları giriş sınavına belki gerek olmayacak. Lise çeşitliliği yerine, tek lise çeşidi, program çeşidine gittiğimiz gün bu problemi büyük çapta çözmüş olacağız" şeklinde konuştu.


TAM TECHİZATLI MADENCİ BAKAN: MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi kömür ocağında madencilerin çalışma koşullarını incelemek üzere yerin 170 metre altına indi. Çelik'in, "Tam teçhizatlı madenci oldum." demesi beraberindekilerin gülüşmelerine neden oldu.

Beraberinde Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı daire başkanları ve genel müdürlerle birlikte madenci kıyafeti giyerek baret takan Bakan Çelik, mühendislerden gaz maskesini nasıl kullanacağı konusunda kısa bir eğitim aldı.

Daha sonra asansörle ocağa inen Bakan Çelik, bir gazetecinin "Korkuyor musunuz?" şeklindeki sonusuna, "Ben sadece yeraltındaki dünyayı merak ediyorum. Yerin altında çalışan işçilerimizin durumlarını daha yakından görmek istiyorum. Korku falan yok. Biz zor yolları aşmış gelmişiz, burdan korkmayız" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious