ÖSS sonuçları haftaya açıklanacak

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS sonuçlarının gelecek hafta açıklanacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada sınav değerlendirme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Yarımağan, ''ÖSS sonuçlarını gelecek hafta içinde açıklayacağız. Açıklama cuma gününe bile kalmayabilir'' dedi. Yarımağan, 2006-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun da ÖSYM'nin internet sitesinde yayınladığını bildirdi. Kılavuzda, bu yıl yeni kurulan Adıyaman, Ahi Evran (Kırşehir), Aksaray, Amasya, Bozok (Yozgat), Düzce, Erzincan, Giresun, Hitit (Çorum), Kastamonu, Mehmet Akif Ersoy (Burdur), Namık Kemal (Tekirdağ) Ordu, Rize ve Uşak üniversiteleri de yer aldı.

TERCİH HAKKI OLANLAR

Kılavuza göre, sınav sisteminde bu yıl başlayan yeni uygulamaların yanı sıra tercih işlemlerinin yürütülmesinde de farklılıklar olacak. Adaylar hem kendileri internetten, hem de ÖSS başvurularında olduğu gibi randevu alarak başvuru merkezlerinden tercih formu doldurarak gönderebilecekler. 2006 ÖSS'ye girip 160 ve üstünde puan alan adaylar ile sınavsız geçiş hakkı bulunanlar tercih yapabilecekler. ÖSS'de 160 ve 184.999 arasında puan alanlar ön lisans programları ile İngilizce Öğretmenliği hariç Açıköğretim Fakültesi programlarını, 185 ve üzerinde puan alanlar ön lisans programları ile lisans programlarını tercih edebilecekler. Sınavsız geçiş hakları bulunan Meslek lisesi öğrencilerinden ÖSS'ye girmeyenler kılavuzdaki Tablo 3A'dan tercih yapabilecekler. Adayların tercih yaparken en küçük taban puanlar yerine yüzdelik dilimleri esas almaları öneriliyor. Tercih yapmak isteyen adaylar, tercih kılavuzunu başvuru merkezi olarak belirlenen yerlerden 3 YTL karşılığında alabilecekler. Lise müdürlükleri, Açıköğretim Lisesi irtibat büroları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM büroları başvuru merkezi olarak görev yapacak.

TERCİH TAKVİMİ

ÖSS'de puan barajını aşan adayların tercih işlemleri 24 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. İsteyen adaylar internetten kendileri, isteyenler de başvuru merkezlerinden tercih formu doldurarak ÖSYM'ye iletebilecekler. Adaylar, 24 Temmuz-9 Ağustos günleri arasında kılavuzda belirtilen banka şubelerinden birine 10 YTL yerleştirme ücreti yatıracak. Adaylar, ücreti yatırdıktan en az 2 gün sonra tercih formu doldurma işlemlerine başlayacaklar. Tercih formunu ÖSYM'ye kendisi göndermek isteyen adaylar, yerleştirme ücretini yatırdıktan 2 gün sonra www.osym.gov.tr adresindeki ÖSYM sayfasına girecekler. Adaylar ''2006-ÖSYS Tercih'' başlıklı alana T.C kimlik numaraları ile ÖSYS şifrelerini girip tercih formunu doldurarak gönderecekler. Adaylar ayrıca doldurdukları formun bir örneğini de kendileri alacaklar. Adayların tercih formu doldurup gönderme işlemi sonunda bilgisayar ekranında ''Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir'' uyarısını görmeleri gerekiyor.

BAŞVURU MERKEZLERİNDEN TERCİH

Tercih işlemlerini başvuru merkezlerinden yapmak isteyen adaylar, yerleştirme ücretini yatırdıktan sonra randevu alacaklar. Ödemenin randevu gününden en az 2 gün önce olması gerekiyor. Adaylar, randevu aldıkları gün ve saatte, tercih formu, banka dekontu ve bir kimlikle birlikte başvuru merkezinde bulunacaklar. Başvuru merkezi görevlisi adayın tercihlerini sisteme girerek adaya onaylatacak ve ÖSYM'ye gönderecek. Görevli tercih listesinin bir örneğini de adaya verecek. Adaylar, ''tercih hizmeti'' olarak 2 YTL ödeyecek. ÖSYM, internet kullanımında deneyimi olmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adaylara tercih bildirimlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapmalarını önerdi. Tercihlerin internet üzerinden aday tarafından gönderilmesi durumunda yapılabilecek yanlışların sorumluluğu adaya ait olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious