ÖSS stresini yenmenin yolları

ÖSS stresini yenmenin yolları.16137
  • Giriş : 10.06.2008 / 17:22:00

ÖSS’ye sayılı günler kaldı. Artık sınavda neler yapacağınızı planlamalısınız. İşte sizlere ÖSS'de neler yapmınız gerekenler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

15 Haziran 2008 tarihinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin geleceğini belirleyecek olan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) yapılacak. Yıllar süren bir çalışmanın sonucu 3,5 saat sürecek olan bir sınavda ortaya çıkacak. Geleceğinizi belirleme açısından büyük bir önemi olan bu 3,5 saati en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Peki, bunun için sınav öncesi ve sınav sırasında yapmanız gereken çok önemli şeyler olduğunu biliyor muydunuz? Yapacağınız küçük bir hatanın, strese girmenizin yıllar süren çalışmanızı etkileyeceğinizi biliyor musunuz?

Sınav stresine yenilmemek için sınavdan yaklaşık 1 hafta önce ve sınav sırasında yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sizin için araştırdık.

SINAVDAN 1 HAFTA ÖNCE

Ders çalışmayı ne zaman bırakmalısınız?

ÖSS’ye hazırlanan adaylardan bazıları sınav sabahına kadar çalışmalarını sürdürürler. Bu, okulda edinilen ve yazılı sınavlar için bir ölçüde yararlı olan çalışma modeli olabilir. Ancak ÖSS gibi yoğun ve kapsamlı bir teste yönelik ders çalışma davranışının sınav sabahına kadar sürdürülmesi yarardan çok zarar verecektir. Sınava hazırlık, sınavın başladığı saate kadar sürer. Ancak son iki gün yapılacak hazırlık daha çok psikolojik bir temele dayalı olmalıdır. Rahatlama ve gevşeme egzersizleri, sınav kaygısından uzaklaşmayı sağlayacak yorucu olmayan geziler, sınav ve test ortamını hatırlatmayacak mekânlara yolculuk… Tüm bunlar sınav sabahına kadar devam eden hazırlığın bir parçasıdır. İşte bu nedenle, özellikle sınava 1 hafta kaldığında yeni konuları öğrenmeyi tamamlamak, eski öğrendiklerinizin tekrarı ve test çözümü ile yetinmek, sınava 2 gün kaldığında ise tüm çalışmalarınızı bitirip kendinizi yoğun bir dinlenme ortamına almak gerekir.

Genel beslenmenizde değişikliklerden kaçınınız

Sınav yaklaştığında temel beslenme alışkanlığınızda ani bir değişim, vücudun fizyolojik dengesini altüst eder. Zaten küçük uyarıcılardan sinyal alan sınav duyarlılığınız ve buna bağlı kaygı ve heyecanlarınız, beslenme değişikliğinden etkilenerek anormal bir durum olduğuna dair endişe ve gerilim ortamına girer. Heyecanlı bir olaya yaklaşan bedende “gastrointestinal aktivite” doğal olarak yavaşlar, iştahınız kapanır, küçük gıdalarla doygunluk hissedersiniz.

Yapmanız gereken, bedenin fizyolojik ihtiyacını karşılamaya yeterli bir beslenme disiplinine sadık kalmaktır. Alışılmadık yiyeceklerle, denenmedik gıdalarla beslenme alışkanlığınızda % 100 bir değişim yapmanız sizi olumsuz etkileyebilir. Sınava kadar aldığınız gıdaya ve bunları alma sürelerine dikkat etmelisiniz.

Şekerli besinler, vücudun kaybettiği enerjiyi en kısa sürede kazandıran besinlerdir. Gerek ders çalışırken, gerekse sınavlarda yanınızda şeker bulundurmak ve arada bir bunları kullanmak sizi daha zinde tutacaktır. Çay, kahve ve benzeri uyarıcı içecekleri zarar vermeyecek ölçüde kullanınız. Özellikle sınav akşamı aşırı ölçüde tüketilen çay ve kahve gibi içecekler uyku düzeninizi bozabilir. Bu hususa dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

İlaç ve Ağrı kesici maddeleri zorda kalmadıkça kullanmayınız.

Bazı adaylar, sınav heyecanını ve kaygıyı kontrol altında tutabilmek için yatıştırıcı ilaçlara sığınırlar. Her ilacın mutlaka bir yan etkisi vardır. Özellikle bu tip ilaçlara alışık olmayan bir beden, beklenmedik reaksiyonlar gösterebilir. Sınav günü veya sınav zamanı yaşanabilecek ve konsantrasyonu altüst edebilecek Ağrı ve rahatsızlıkları gidermek için yan etkisi az olan bir Ağrı giderici kullanılabilir. İlaçlara sığınarak elde edilmesi düşünülen başarı, hayal kırıklıklarının ana kaynağı olabilir. Doğal durumunuz, sınavda başarılı olabilmek için en ideal olanıdır. Tavsiyemiz doğal halinizle çalışmalarınızı sürdürmek ve sınava katılmak yönündedir.

Sigara tiryakileri; dikkat!

Sınav 3 saat 15 dakika gibi uzun bir zaman dilimini kapsar. Her teneffüste sigara paketine özlemle sarılan elleriniz, 195 dakika boyunca sigarasızlığa alışmak zorundadır. Eğer sınavın son 1 - 1,5 saatinin dumanlı ve konsantrasyon sorunlu bir zaman dilimi olmasını istemiyorsanız, kendinizi sigarasızlığa alıştırmak zorundasınız. Sınav öncesinde en az birkaç sigarasızlık seansı uygulayarak bu alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Sınavdan erken çıkan adayların başarılı olabilmeleri mümkün değildir. Ayrıca sınavdan erken çıkan adayların yüzde 70’inin sigara tiryakileri olduğunu unutmayın.

İyi bir kahvaltı yararlıdır

Sınav anında açlık duygusu yaşamanız sorulara yoğunlaşmanıza engel olur. Bu nedenle sizi sınavda rahatsız etmeyecek ölçüde iyi bir kahvaltı ile sınav gününe başlamalısınız. İyi bir kahvaltı yapacağım diye alışık olmadığınız, sevmediğiniz besinlerle midenizi tıka basa doldurmayınız. Sınav anında mide rahatsızlıkları da performansınızı etkiler.

Her ne kadar tuvalet izni veriliyor olsa bile sınav salonundan 195 dakika boyunca çıkamayacağınızı dikkate alınız. Her yıl adayların binde 5’i bu sorun dolayısıyla gerçek performansını sınava yansıtamazlar.

En az 5 - 6 saatlik uyku süresini kullanınız.

İnsan bedeninin ve zihninin aktivite sergileyebilmesi için dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Uyku, dinlenme faaliyetinizin başında gelir. Bazı adaylar daha fazla çalışmak için uyku süresinden fedakârlık gösterirler. Bu doğru bir davranış değildir. Fizyolojik ihtiyacınızı karşılayacak uyku süresini mutlaka kullanmalısınız. Uykusuzluk probleminiz varsa sınavda okuduğunuzu anlamaz, pratik çözümler üretemez, zamanlama ve kodlamada hatalar yaşarsınız.

Evraklarınız en geç sınava 7 gün kala elinizde olmalıdır

ÖSS’ye katılmak için ÖSYM tarafından sizlere “Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi” adlı bir evrak gönderilir. Bu belgede kimlik bilgileriniz ve sınava gireceğiniz bina ve salon bilgileri yer almaktadır. Sınav yeriniz ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında belirlenir ve bu belgeler düzenlenmeye başladığı tarihten itibaren sınav yeri değişikliği talep edemezsiniz.

“Sınava Giriş ve Kimlik Belgeniz” yoksa sınava giremezsiniz. Bu belge adresinize gelmediyse veya elinize geçmesine rağmen tahrif oldu veya kaybolduysa mutlaka yenisini çıkarmak zorundasınız. Sınava 1 hafta kalmasına rağmen bu belge elinize geçmediyse rehberlik servisine uğrayarak yeni belge çıkarmak için gerekli prosedürü mutlaka öğreniniz.

SINAVDAN 1 GÜN ÖNCE

Sınav tarihinde yapmanız gerekenler

Sınavda yanınızda bulunması gereken evrakları ve malzemeleri akşamdan hazırlayınız.

Bunlar;

• Sınava giriş ve kimlik belgesi

• Resimli ve onaylı kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport...)

• Saat, kurşun kalem, silgi, kalemtıraş veya kalem ucu

• Yanınıza bir adet vesikalık fotoğraf, kâğıt mendil, su, Ağrı kesici ilaç, şeker ve benzeri malzemeler alınız.

Sınavda yanınızda bulunmaması gereken malzemeler

Cep telefonu, çağrı cihazı, walkman, hesap makinesi vb... Bu tip iletişim ve hesaplama cihazlarıyla sınav salonuna girmeniz yasaklanmıştır.

Sizi arayan, sizi seven bir arkadaşınız ise zaten sınavda sizi rahatsız etmek istemez, sizi sevmeyen biriyse onunla görüşmeye sizin ihtiyacınız yok. Her halükarda cep telefonuna gereksinim duymayacaksınız.

Çok fonksiyonlu bir saate sahip olsanız da size sadece zamanı gösterecek klasik bir saat ile sınav salonuna gidiniz.

Sınav salonunuzun nerede olduğunu kontrol edin

ÖSS’nin yapılacağı gün yeterince heyecanlı olabilirsiniz. Bir de sınav salonunu kaybetme veya bulamama gibi bir sorun ile paniklememek için sınavdan birkaç gün önce sınava gireceğiniz binayı araştırınız. Sınav sabahı saat kaçta evden çıkmanız gerektiğini, salona hangi ulaşım araçlarıyla ulaşacağınızı, hangi güzergâhları kullanacağınızı sınav gününden önce planlayınız.

SINAV SABAHI

Ve işte sınav sabahı geldi çattı!

Sınav sabahı aceleci davranmayınız ve paniklemeyiniz. Evde, yolda veya sınav salonu önünde kimsenin moralinizi bozacak davranışlar yapmasına zemin hazırlamayınız.

Yeme, içme ve tuvalet ihtiyacınızı sınavdan önce gideriniz. (Sınav başladıktan sonra bu tür ihtiyaçlarınızı gidermeniz için salon dışına çıkmanıza izin verilmeyebilir.)

ÖSS’nin başlamasına yirmi dakika kala sınav merkezine ulaşınız. Sınav salonuna giderken ve salon önünde sınavla ve çıkacak sorularla ilgili konuşma yapmaktan kaçınınız.

Sınav salonuna bir aile büyüğü veya bir arkadaş ile gidilmesi güven verir. Fakat bu kişilerin en iyi diyalog kurduğunuz, sizi anlayan insanlar olmasına özen gösteriniz.

Sınav salonunun ses izolasyonu ve estetik donanımı uygun olmayabilir, kendinizi buna hazırlayınız.

Sınav salonunda kendiniz için ayrılan yere oturunuz. Salon görevlilerinin talimatını dinleyiniz ve sınav kurallarına uyunuz.

Sınav evrakları dağıtıldığında bu evrakların sizin adınıza düzenlenip düzenlenmediğini kontrol ediniz. Cevap kâğıdına “kimlik no” ve “ad - soyad” gibi bilgileri yazıp kodlayınız. Sınav kitapçıkları dağıtıldığında baskı ve dizgi hatasının olup olmadığını kontrol ediniz. Adınızı, soyadınızı, T.C. kimlik numaranızı ve salon numaranızı kitapçık üzerine yazmayı ihmal etmeyiniz.

Kitapçık türünü cevap kâğıdına kodlamayı unutmayınız. Sınavda 10 ayrı kitapçık kullanılır. Saatinizi ve kullanacağınız diğer gereçleri hemen ulaşabileceğiniz yerlere koyunuz. Siz başkasını rahatsız etmeyiniz; başkası sizi rahatsız ettiğinde salon görevlisi ile muhatap olunuz.

Artık sınava hazırsınız, kendinize güvendiğinizi, bu işin üstesinden gelebileceğinizi, yeterli donanıma sahip olduğunuzu, başarabileceğinizi kendi kendinize fısıldayıp soruları cevaplandırmaya başlayınız

Sınava başladınız. Haydi, kolay gelsin!

• Sınava alanınızda en iyi olduğunuzu düşündüğünüz dersin sorularını cevaplandırarak başlamanız yararlıdır. Sınavın ilk dakikaları heyecanın şiddetli, kaygının yüksek, motivasyonun da düşük olduğu zaman dilimidir. Bu dilimde iyi bilinen bir dersin sorularını cevaplandırmaya başlamak bu heyecanı ve kaygıyı hemen azaltır.

• Çevreden gelecek aykırı ses, koku ve görüntüleri algılamamaya çalışınız. Zaten bunları algılamadığınız anda sınava konsantre olmuşsunuz demektir.

• Soru köklerini iyi okuyunuz; soruda sizden ne tür bir cevap istendiğini iyi anlayınız.

• Sorulara ve o soruların ait olduğu derslere önyargılı yaklaşmayınız.

• Soru kitapçığını yazmaktan, çizmekten ve karalamaktan çekinmeyiniz.

• Soru metni ne kadar uzun ise, sorunun anlaşılır olma özelliği de o kadar fazladır. Uzun metinli sorulardan (paragraf soruları) korkmayınız.

• Cevaplarını bulmada zorlandığınız sorularda eleme yöntemini kullanınız.

• Soruların cevaplarını düşünürken bazen 4 yanlışı bulmak bir doğruyu bulmaktan daha kolaydır. Bu nedenle cevap olamayacak şıkları tespit ediniz.

• Size zaman kaybettireceğini düşündüğünüz bir soru ile karşılaşırsanız, bir işaret koyarak sonraki soruya geçmekte geç kalmayınız.

• Alanınızda yer alan, size yüksek puan getiren derslerin sorularını cevaplandırırken daha dikkatli davranınız.

• Sorulardaki olumsuz içerikli kelimeler, ya daha kalın bir karakterde, ya da altı çizili olarak yazılmıştır. Bunlara dikkat ediniz.

• Cevap şıklarının tamamını okumadan doğruyu bulduğunuzu düşünmeyiniz. Doğru olduğunu düşündüğünüz cevaptan daha doğru bir cevap alttaki şıklarda olabilir.

• Bilmediğiniz soruları boş bırakınız, 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğünü asla unutmayınız.

• Salon görevlisi izin vermedikçe salondan dışarı çıkmayınız.

Sınavda zaman kullanımı

• Her sınavın olduğu gibi ÖSS’nin de sınırlı bir zamanı vardır. (3 Saat 15 dakika = 195 dakika = 11 700 saniye)

• Sınavda zamanı hangi derse, ne kadar kullanacağınız, seçmek istediğiniz programların puan türlerine bağlı olarak değişmelidir.

- Sözel programları seçecekseniz 135 dakika sözel, 60 dakika sayısal,

- Sayısal programları seçecekseniz 135 dakika sayısal, 60 dakika sözel,

- Eşit Ağırlık programlarını seçecekseniz 65 dakika Türkçe ve edebiyat, 70 dakika matematik ve geometri, kalan 60 dakikayı ise sosyal ve fen derslerine ayırmanızı tavsiye ederiz.

• Sınav anında saate sürekli bakmak, konsantrasyonu bozar. Her bölüme ait sorular bittikten sonra veya her 30 soruda bir, saati kontrol edebilirsiniz.

• Sınav anında saate hiç bakmadığınızda zamanı kontrol edemez ve soruları yetiştirememe ya da erken bitirme problemi yaşarsınız.

• Süre kazanmak için aceleci davranmak, bazı kavram ve ifadeleri okumadan geçmek, size hem zaman, hem de puan kaybettirir.

• Sınavdan erken çıkmak veya zamanın yetmeyişi, bu konuda probleminiz olduğu anlamına gelir. Bu nedenle 3 saati dolu dolu kullanmalısınız.

• İfadelerin tamamının altını çizerek okuma ve dudak kıpırdatarak okuma alışkanlığı size zaman kaybettirir.

• Soru sırasına dikkat ederek soruları cevaplandırmak size zaman kazandırır.

• Cevaplandırdığınız soruların şıklarını sınav sonrası kontrol için bir kâğıda yazmak zaman kaybettirici gereksiz bir faaliyettir. Çünkü sınavda 10 farklı kitapçık kullanılacak ve basın yayın organlarına 11. kitapçık verilecektir.

Sınavda kodlama disiplini

• Sınavda soruları bilmek kadar önemli bir diğer konu da, optik forma doğru kodlama yapmaktır.

• Kodlamaya T.C. Kimlik No ve kitapçık türü ile başlayınız.

• Soruları cevaplandırdıktan hemen sonra veya her sayfanın bitiminde optik forma kodlama yapınız. Kodlamanın tamamını sınav sonrasına bırakmayınız. Sınav sonrasına bırakılan kodlamalarda hata yapma riskiniz her zaman daha yüksektir. Çünkü sınavın sonlarına doğru yorgunluk ve dikkatsizlik artar.

Her sorudan sonra yapılan kodlamalar aslında kısa süreli dinlenme molalarıdır. Optik formun yavaş yavaş dolduğunu gören bir aday daha fazla motive olur. Sınavın başından sonuna kadar boş bir optik formun harekete geçirici bir etkisi olmaz.

• Kodlama için ayrılan kutucuğu tam doldurunuz ve dışarı taşırmayınız. Aceleci adaylar kodladıklarını zannederler ama hatalı kodlama yapabilirler.

• Arka arkaya 4 şıkkın aynı olma ihtimali düşüktür. Ama yine de bu şıklardan birinin yanlış olabileceğini düşünüp cevaplarınızı yeniden gözden geçiriniz.

• Sınav sonrasında bir kodlama hatası olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Sınavda dinlenme!

• Yorulduğunuzu hissettiğiniz an küçük molalar veriniz, gözlerinizi dinlendirip, hiçbir şey düşünmeden birkaç dakika bekleyiniz; derin nefes alınız ve yeniden soruları cevaplandırmaya geçiniz.

• “Bu soruyu cevaplandıramazsam ne yaparım?!” gibi konsantrasyon ve moral bozucu düşüncelerden uzak durunuz.

• Kodlama için geçen süreyi dinlenme süresi olarak algılayınız.

• Sınav esnasında 2 veya 3 kez birer dakikalık dinlenme seansları uygulayınız.

SINAV BİTTİ

Sınav sonunda

Saat 12.45 olduğunda, salon görevlisi ‘sınav bitti’ uyarısında bulunacaktır. Sınav evraklarını ve kodlama bilgilerini son bir kez daha gözden geçiriniz.

- Cevap kâğıdınızı,

- Soru kitapçığınızı,

- Ve sizden istenebilecek diğer evrakları (Resimli Sınava Giriş Belgesi) eksiksiz teslim ediniz.

Kullandığınız eşya ve gereçlerinizi toparlayarak salondan dışarı çıkınız.

SINAV SONRASI

Sınav sonrası

Sınav günü saat 17.00’den sonra ulusal televizyon kanalları ÖSS sorularını açıklamaya ve cevaplandırmaya başlayacaktır. Bu programları izleyerek doğru ve yanlış cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Pazartesi günü birçok gazetede sınav soruları ve cevapları yer alacaktır. Pazartesi günü bir gazete alarak sorulara verdiğiniz cevapları gazeteden de daha sağlıklı bir zihinle kontrol edebilirsiniz. Sınavın birinci ve ikinci bölümündeki Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri netlerinizi belirleyip geçen yılın ÖSS katsayılarına göre kaç puan elde edebileceğinizi hesaplayınız.

Elde edeceğiniz yaklaşık puanları hesaplatmak için çeşitli dershanelerin rehberlik servislerinden de faydalanabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious