ÖSS tercihi yapacaklara öneriler

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Haftaya Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları belli olacak ve öğrenciler meslek tercihi yapacaklar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, meslek seçiminde gençlerin tercihinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Ebeveynlerin, çocuklarını puanı ziyan olmasın düşüncesiyle istemedikleri bölüme yönlendirmesi, gençlerin tüm hayatının ziyan olmasına neden olur” dedi.

Prof. Dr. Dökmen, önümüzdeki hafta Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının belli olacağını ve gençlerin meslek tercihi yapacaklarını belirterek, “Bu aşamada devreye anne babalar giriyor ve çocuklarının çok para kazandıran, toplumda beğenilen meslekleri seçmesini istiyor” dedi.

Birçok anne babanın, “çocuğum istediği yeri yazar” diyerek, tercih formlarını kendilerinin doldurduğunu anlatan ve bu durumu ”gençlerin bireysel tercihlerine saygısızlık” olarak niteleyen Dökmen, şöyle konuştu:

“Burada anne babaların varsayımı şu, 'çocuğum robot gibidir, iyi para getirecek bir bölüme koyarsak yapar, nereye girerse okur.' Oysa bu düşünce çok yanlış. Hatır için belki bir kereye mahsus çiğ tavuk yenir. Ama hatır için sevmediğiniz bir okula girip, 40 yıl aynı konuda çalışmak istemezsiniz. Onun için gençler, hangi mesleği yapacaklarına heveslerine ve yeteneklerine göre kendileri karar vermeli. Sevdiği ve yeteneğine uygun işi yapan para da kazanır, meşhur da olur.”

Anne babalara, çocuklarını yaşamla tanıştırmalarını öneren Dökmen, ”Farklı mesleklerdeki kişilerle çocukların sohbet etmesini sağlasınlar. Avukat, tiyatrocu, mühendis, doktor veya gazetecilerden meslek hakkında bilgi edinmelerini sağlasınlar” dedi. Dökmen doğru meslek seçiminde, rehberlik hizmetlerinden yararlanmanın da önemli olduğunu kaydetti.

“ÇOCUKLAR YARA BANDI DEĞİLDİR”

Bazı anne babaların çocuklarına, “kendi yapamadıklarını yaptırmak” istediğini ifade eden Prof. Dr. Dökmen, “Doktor olmak isteyen, ama hayalini gerçekleştiremeyen bir hanımefendi, bunun içinde kalan bir yara olduğunu, bu nedenle 3-4 yaşındaki kızını doktor yapmaya karar verdiğini anlattı. Oysa çocuklarımız, yara bandı değildir. Onları kendi yapmak istediğimiz mesleklere yönlendirerek, 'oh yarama merhem sürüldü' demek doğru değil” diye konuştu.

Çocukluğundan beri basın-yayın bölümünde okumak isteyen bir gencin yüksek puan alması üzerine “Puanın ziyan olmasın Hukuk ya da İşletmeye gir” diye yönlendirildiğini anlatan Dökmen, şunları kaydetti:

“Puan ziyan olmasın diye bir bölüme girmek çocuğun tüm hayatının ziyan olması demektir. Ekmek parası için avukatlık, doktorluk, muhasebecilik yapan, ancak kalbinde müzik, resim, dans olan birçok insan var. 'Şu mesleği tercih edersen aç kalırsın' diyorlar, ama istemediği mesleğe girenin duyguları aç kalıyor.”

İSTEDİĞİ PUANI ALAMAYAN ÖĞRENCİLER

ÖSS'de yüksek puan alamayan gençlere de seslenen Prof. Dr. Dökmen, iyi puan alamamanın dünyanın sonu olmadığını vurguladı. Gençlerin kendilerine mutlu ve başarılı olmak, kendini ve dünyayı tanımak gibi hedefler koymalarını öneren Dökmen, “Üniversite olur olmaz önemli olan kendilerini ne kadar geliştirebildikleri ve dünyayla ne kadar uyum sağladıkları” diye konuştu.

Okumak istediği bölüm için yeterli puan alamayan öğrencilerin, ”bari puanımın yettiği bölüme kaydımı yaptırayım, açıkta kalmayayım” düşüncesiyle hareket etmemeleri gerektiğini belirten Dökmen, gençlere hedeflerine ulaşmak için çaba göstermelerini ve tekrar sınava girmelerini önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious