ÖSS ve YDS bugün açıklanıyor

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) sonuçlarını bugün saat 11.00’de açıklanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sonuçların açıklanmasından bir gün önce tartışmalı 3 soruyla ilgili aldıkları son kararı duyurdu. Buna göre Fen Bilimleri 2 testindeki 15’inci soru iptal edildi, Fen Bilimleri 1 ve 2 testindeki 2 ayrı sorunun basına dağıtılan cevap anahtarlarında da şıkların yanlış olduğu bildirildi. Yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin merakla beklediği sınavın sonuçları bugün saat 11.00’den sonra http://oss.osym.gov.tr.

ve http://oss2006.osym.gov.tr adreslerinden öğrenilebilecek. Prof. Dr. Yarımağan da saat 10.00’da YÖK’de bir basın toplantısı yapacak. Toplantıda sınava giren adayların alanlara göre başarı oranları, sınavın en başarılı öğrencileri ve illere göre başarı durumu açıklanacak.

ÖNCE İTİRAZ ETMİŞTİ

Prof. Dr. Yarımağan, sınavın ardından uzmanların eleştirisine neden olan Fen Bilimleri 1 ve 2 testindeki sorularla ilgili olarak aldıkları kararı, sonuçlardan bir gün önce açıkladı. Daha önce bazı soruların iptali için yapılan başvuruları, "Yanlış soru yok" diyerek reddeden Prof. Dr. Yarımağan, eleştiriler devam edince incelemelerin tekrar yapıldığını, değerlendirmeleri de buna göre yaptıklarını belirterek, şu kararların alındığını açıkladı:

Fen Bilimleri-2 testindeki 12’inci sorunun Fizik sorusu) yanıtı basın kopyasında verildiği gibi ’B’ değil, ’C’ seçeneği.

Fen Bilimleri-1 testindeki 30’uncu sorunun (Biyoloji sorusu) doğru yanıtı basın kopyasında verildiği gibi ’D’ değil, ’A’ seçeneği.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious