ÖSS'de 3 soru hatalı çıktı

ÖSS'de 3 soru hatalı çıktı.17358
  • Giriş : 17.06.2008 / 10:40:00
  • Güncelleme : 17.06.2008 / 10:45:18

1.5 milyon gencin geleceğini değiştirecek ÖSS'de 3 soru şaibeli bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÖSS sorularını inceleyen uzmanların iddiasına göre Tarih birinci bölümdeki 4'üncü sorunun iki yanıtı var. Osmanlı ekonomisinin bozulması ve merkezi otoritenin zayıflamasının tımarlı sipahi sayısının azalmasına neden olabileceği gibi, vergi miktarının azalmasına da neden olacağı kaydedildi. Buna göre, ÖSYM'nin doğru olarak verdiği 'C' şıkkının yanı sıra 'A' şıkkının da doğru olduğu, bu nedenle bu sorunun iptal edilmesi gerektiği savunuldu.

TÜRKÇE 14'ÜNCÜ SORU

Tartışmalı bir diğer soru ise Türkçe bölümünde yer alıyor. 14. soruda verilen parçanın 5. cümlesinde ilk bağlaç, 'oysa' sözcüğü olarak yer alıyor. İkinci bağlaç olarak 'ancak' sözcüğü düşünüldüyse, buradaki 'ancak'ın 'sadece' anlamıyla 'edat' olduğu ileri sürülebiliyor. İkinci bağlaç olarak 'değil' sözcüğü düşünüldüyse, 'değil'e pek çok kaynakta edat dendiği biliniyor. Bu nedenle bu sorunun da çok tartışılacağı düşünülüyor.

FEN 2 FİZİK 4'ÜNCÜ SORU

Son olarak, Fen Bilimleri-2 testinde 4. sırada yer alan Fizik sorusunun cevabı da tartışılıyor. ÖSYM sorunun doğru yanıtını 'A' şıkkı olarak veriliyor. Ancak sorunun doğru cevabının, 'A' değil 'D' seçeneği olduğu öne sürülürken, soruda müfredatta yer almayan 'açısal ivme' konusu bulunuyor. Öğrencilerin kendilerince hesap yaparak doğru cevaba ulaşmalarında bile doğru seçeneğin ÖSYM'nin açıkladığıyla aynı olmadığı kaydediliyor.

SIRALAMAYI DEĞİŞTİRİR

FEM Dershaneleri Fizik Bölümü Yazarı Bilal Özden, ÖSS Fen-2 testinin dördüncü sorusunun yanlış olduğunu savunuyor. Sorudaki 'açısal ivme' kavramının lise müfredatında bulunmadığına dikkat çeken Özden, "Bu durum öğrencilerin ÖSS sıralamasındaki yerlerini değiştirir. Konunun müfredatta var olduğunun kabul edilmesi durumunda bile cevap anahtarı yine hatalı oluyor. Ya sorunun cevabı değişmeli ya soru tamamen iptal edilmeli. Sosyal ve Türkçe bölümlerinde bazı soruların doğru yanıtını bulmak çok zor. Daha iyi hazırlanabilirdi" dedi.

YANLIŞLIK YOK

Final Dergisi Dershaneleri Yöneticisi Refik Koçak ise, oluşturdukları uzman bir ekiple soruları detaylı bir şekilde incelediklerini belirterek herhangi bir yanlışlık olmadığını belirtiyor. Bazı sorulardaki konuların müfredatta bulunmadıkları iddiasına da değinen Koçak, "Bu iddia doğru değil. Konular müfredatta bulunuyor. Soruların yanlış olduğu tespit edilirse bu ÖSS sonuçlarının açıklanacağı gün duyurulur. Yok kabul edilen sorular iptal edilir. Bu durum da öğrencilerin sıralamasını kesinlikle değiştirmez" dedi.

HATALI SORU VARSA iPTAL EDiLiR

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS'deki bazı sorularda problemler bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili inceleme yapılacağını ifade etti. Yarımağan, sadece bu tür iddiaları değil, sorularla ilgili öğrencilerin, öğretmenlerin, okulların, dershanelerin başvurularını da dikkate alırız. Soruları ilgili hocalar incelerler ve ona göre karar verirler. Hatalı soru saptanırsa iptal edilir. Bu durum öğrencilerin sıralamalarını değiştirmez" şeklinde konuştu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious