ÖSS'de başarısız olanlar üzülmesin! Sebebi var!

ÖSS'de başarısız olanlar üzülmesin! Sebebi var!.8568
  • Giriş : 19.06.2007 / 07:41:00

Başarısızlığını bir geribildirim olarak kabul edin ve asla vazgeçmeyin. Neden mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Psikolojik danışman Hüseyin Öztürk, başarısızlığını bir geribildirim olarak kabul edip asla vazgeçmeyen kişinin hedefine mutlaka ulaşacağını söyledi.

ÖSS'ye giren birçok öğrenci stresini attı. Şimdi de üniversiteyi kazanıp kazanamama endişesi taşımaya başlayan öğrencilere Öztürk, bazı tavsiyelerde bulundu.

Olumsuzluklardan olumlu tarafları yakalayabilen insanların başarılı olduğunu ifade eden Öztürk, başarısızlığın hedefe giden küçüklü büyüklü basamaklar olabileceğini vurguladı. Kişinin başarısızlığa bir şeyler öğrenme düşüncesiyle yaklaştığında hem çöküntüye düşmeyeceğini hem de öğrendiği bilgiler ve edindiği tecrübelerle hedefine daha sağlıklı adımlarla gideceğine işaret eden Öztürk, "Başkalarının çöküntüye düştüğü ya da başarısızlık psikolojisi yaşadığı yerde, başarısızlığını bir geribildirim olarak kabul edip asla vazgeçmeyen insan hedefine elbette ulaşır. Bu kişi için başarısızlık denen şeyler, hedefe giden küçüklü büyüklü basamaklardır. " dedi.

Öztürk, başarısızlıklardan ders çıkaran kişiyi, bir bebeğin düşe kalka yürümeyi öğrenmesine benzeterek, "Yürümeye yeni başlayan bir bebek ayaklarının üzerinde durmaya çalışır ancak düşer. Bir daha dener, bir adım atar ve yine düşer. Yine dener, birkaç adım daha atar ve yine düşer. Bu böylece devam eder, ta ki düşmeden yürümeyi başarana dek. Önemli olan yere düşüp düşmemek değil, tekrar ayağa kalkıp kalkmamaktır. " şeklinde konuştu.

Başarısız olanların denemekten korkmamasını da öğütleyen Hüseyin Öztürk, şunlrı söyledi: "Başarısız insanlar, hep bir şeylerin ters gideceğini düşünür. Bu takıntı da onların denemek için bir adım atmasına engel olur. Eğer başarısız olmuşsanız, yeniden denemekten korkmayın. Başarısızlığı da bir öğrenme tecrübesi olarak kullanın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious