ÖSS’de bir soru iptal

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

ÖSYM, yanlışlığı nedeniyle bir soruyu iptal etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basında 3 sorunun yanlış olduğuna dair yapılan yoğun eleştiriler üzerine 23 Haziran’da bir açıklama yapan ve ’yanlışlığı iddia edilen soruların alan uzmanı üniversite öğretim üyeleri ve ÖSYM personeli tarafından incelendiğini bu sorulardan hiçbirinin yanlış olmadığını’ duyuran ÖSYM, bir sorunun yanlışlığı nedeniyle iptal edildiğini ilan etti.

Sakarya’dan bir fen lisesi öğrencisinin dava da açtığı soruyla ilgili ÖSYM, dün şu açıklamayı yaptı: "Hakkında uzmanlar tarafından farklı yorumlar yapıldığı tespit edilen Fen Bilimleri-2 testindeki 15. soru (kimya sorusu) iptal edilmiştir. Bu soru iptal edildiği için de Fen Bilimleri-2 testi 29 soru üzerinden değerlendirilmiştir."

Fen Bilimleri-2 testindeki 12. sorunun (fizik sorusu) doğru yanıtının ’C’ seçeneği olduğunu, 18 Haziran 2006 günü açıklanan basın kopyasında bu sorunun yanıtının yanlışlıkla ’B’ olarak yer aldığını hatırlatan ÖSYM, "Fen Bilimleri-1 testindeki 30. sorunun (biyoloji sorusu) doğru yanıtı "A" seçeneğidir. 18 Haziran 2006 tarihinde açıklanan basın kopyasında bu sorunun yanıtı yanlışlıkla "D" olarak yer almıştır." dedi. ÖSYM böylece bir soruyu iptal ederken, iki sorunun da doğru cevabının basın kopyasında yanlış yer aldığını ilan etmiş oldu.

Sakarya Fen Lisesi’nden 5’lik diploma notuyla mezun olan Hilal Kalyoncu, ÖSS’de 3 sorunun hatalı hazırlandığını öne sürerek idare mahkemesine dava açmıştı. Kalyoncu, Fen 2 testindeki 12, 15 ve 17. soruların yanlış olduğunu savunurken, ÖSYM 17. sorunun doğru olduğunu, diğer iki sorudan birinin cevap şıkkının, diğerinin de kendisinin yanlış olduğunu kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious