ÖSS'de değişiklik için ilk adım

ÖSS'de değişiklik için ilk adım.16137
  • Giriş : 06.05.2008 / 18:04:00
  • Güncelleme : 06.05.2008 / 18:10:21

Milli Eğitim Bakanı Çelik, ÖSS yapısının, ortaöğretim kurumlarını felç ettiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Haziran ayında ÖSS'yi yeni bir formata sokmak üzere geniş katılımlı bir toplantı yapılacak'' dedi.

Çelik, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'u ziyareti sırasında gazetecilerin ÖSS'ye hazırlanan lise son sınıfı öğrencilerinin heyet raporu alarak okula gitmediklerini belirterek, bu konuda öğrencilere bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını sormaları üzerine ÖSS sistemi değişmeden, bu durumun değişmeyeceğini söyledi.

''Bu, bir sebep değil, bir sonuçtur'' diyen Çelik, kendilerinin uzun yıllardan bu yana üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesi gerektiğini söylediklerini kaydetti. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu ÖSS yapısı, ortaöğretim kurumlarımızı felç etmiştir. Bu mesele gündeme geldiği zaman Yüksek Öğretim Kurumu dedi ki, 'Yumurta kapıya geldi yapılacak bir değişiklik kesinlikle doğru olmayacaktır. Uzun vadeye yayarak, tüm tarafları bir masaya getirerek, ortak aklı hakim kılarak ÖSS'de yeni bir model oluşturulmalı' dendi. Biz de bakanlık olarak bunu doğru bulduk. Ümit ediyorum ki Haziran ayı içinde, çünkü YÖK yetkileriyle yaptığımız görüşmelerde Haziran ayının bu iş için uygun olabileceği düşünüldü, Haziran ayında ÖSS'yi yeni bir formata sokmak üzere geniş katılımlı bir toplantı yapılacak. O toplantıda önümüzdeki yıllar için bu tablo değiştirilecek. Ama orada da kademeli bir geçiş olacak. Gelecek yıl son sınıfta olacak öğrencilere radikal bir değişiklik uygularsanız onlar da allak bullak olur. Kimseyi mağdur etmeden bu işe bir yol bulunması lazım.''

Bir gazetecinin ''YÖK Başkanı, İngiliz modelini beğendiğini söylemişti, siz bu modeli nasıl buluyorsunuz?'' sorusuna Çelik, ''Masaya bir gelelim, o modelleri önümüze koyalım, hangi modelleri beğendiğimizi sizinle paylaşırız'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious