ÖSS'de görme özürlü üniversite adayları da ter döktü

  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

ÖSS'ye giren görme özürlü üniversite adayları, sınavdan sonra rahat bir nefes aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ÖSS heyecanını yaşayan özürlü üniversite adayları sınavdan sonra rahat bir nefes aldı. Ankara'da görme özürlülere eğitim veren bir okulda sınava girenler arasında derecesine yükseltmek için 33 yaşında ÖSS heyecanı yaşayanlardan, konservatuar hayali kuran gence kadar pek çok kişi ter döktü.

18 yaşındaki Ömer Aküt isimli görme özürlü üniversite adayı, sınava ilk girişi olduğunu belirterek, "Sınav iyi geçti. Umutluyum kazanacağımı düşünüyorum" diye konuştu. Dershaneye gitmediğini, kendi imkanları ile üniversite okuduğunu kaydeden Aküt, amacının Konservatuar'da ses-müzik bölümünü kazanmak olduğunu söyledi.

Sınava girenler arasında bir başka isim ise Servet Hatim isimli 33 yaşındaki görme özürlü santral memuru idi. Üniversite sınavına ilk kez girdiğini ve matematikte biraz zorlandığını kaydeden Hatim, diğer soruların ise kolay olduğunu kaydetti. Sınava yeğeninin çektiği kasetleri dinleyerek çalıştığını aktaran Hatim, Haberleşme okumak istediğini söyledi. Santral memuru olarak çalıştığını anlatan Hatim, üniversiteyi bitirmesi halinde derecesinin de yükselmiş olacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan, okul bahçesinde bekleyenler arasında 8 yaşındaki Fatih Sümerli ile 43 yaşındaki baba Mustafa Sümerli de vardı. Mustafa Sümerli memur olarak çalışan 40 yaşındaki eşinin üniversite sınavına girdiğini belirterek, "Okumak çok güzel. Ben ilkokul mezunuyum. Küçükken babamızı kaybettik. İnşallah hanım daha ileriye gider" şeklinde konuştu. Eşine destek verdiğini söyleyen Sümerli, biri 8 diğeri 20 yaşında iki oğulları olduğunu anlattı. Mustafa ve Fatma Sümerli çiftinin 8 yaşındaki oğlu Fatih Sümerli ise; annesine destek verdiğini söyledi. Annesi için dua ettiğini kaydeden Fatih, "Annem bütün sınavlarda başarılı olsun. Allah'ım anneme yardımcı ol, diye dua ettim" şeklinde konuştu. İki çocuk annesi 40 yaşındaki Fatma Sümerli ise, kamerelara konuşmak istemedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious