ÖSS'de iki yıl değişiklik yok! Ya sonra?

ÖSS'de iki yıl değişiklik yok! Ya sonra?.15536
  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, üniversiteye girişteki baraj puanın kaldırılmasını ve bazı fakültelere sınavsız girişin sağlanmasını önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CNN TÜRK’e konuşan ÖSYM Başkanı, “Önümüzdeki iki yıl boyunca ÖSS'de değişiklik yok” dedi ama ileriye dönük olarak açıköğretime ve bazı fakültelere sınavsız öğrenci alınması, 160 ila 185 baraj puanlarının kaldırılması gibi projeleri hakkında sinyaller verdi.

Yarımağan "Kontenjan artarsa lise bitirme sınavı gelirse talebin az olduğu yerlere sınavsız öğrenci alınabilr. Yakın bir gelecekte bu barajlar kaldırılır o zaman sorun çok daha radikal biçimde çözülmüş olur” dedi.

Daha çok öğrencinin puanı hesaplanacak

Geçen yıl Kıbrıs dahil vakıf üniversitelerinde yaşanan kontenjan açığının tekrarlanmaması için ÖSYM bu yıl önlem aldı. Sınavda daha çok öğrencinin puanı hesaplanacak.

“Bu yıl mezun olacakların diploma notları 100 üzerinden ÖSYM'ye gönderilecek. 5'lik sistemde 85 ila 100 arası notlar 5'e dönüşüyordu öğrencileri ayırmak mümkün olmuyordu" diyen Yarımağan 100'lük sistem ile ortaöğretim başarı puanlarında başarılı öğrencilerin lehine farklılık olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious