ÖSS'de katsayılar kalksın

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

17. Milli Eğitim Şûrası'nın ikinci gününde alt komisyondan 'ÖSS'ye girişte bütün katsayılar kaldırılsın, herkes eşit şartlarda sınava girsin' kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şûra gündeminde yer alan Türk Milli Eğitiminde Kademeler Arası Geçişler, Yönlendirme ve Sınav Sistemi konusuyla ilgili kurulan Üniversiteye Giriş konulu alt komisyon ilk kararında ÖSS'de bütün engellerin kalkmasını istedi. Karara 66 kişi lehte, 4 kişi aleyhte oy verdi.

Alt Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ömer Asım Saçlı, 2 gün boyunca 50'ye yakın kişinin konuyla ilgili öneri getirdiğini ve konuşanların tamamının bugünkü sınav sisteminin değişmesi yönünde görüş bildirdiğini söyledi. Alt komisyonda üniversiteye giriş ile ilgili 5 ayrı öneri yapıldı. Bunlar şöyle: "ÖSS'ye girişte bütün katsayılar kaldırılsın, herkes eşit şartlarda girsin, mesleki teknik liselere giden öğrenciler kendi alanlarıyla ilgili mühendisliklere girerken katsayılar kalksın, katsayı uygulansın; ancak meslek liselerine ayrı, genel liselere ayrı sınav yapılsın, sınavlar tamamen kalksın, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda ortak değerlendirme sınavları yapılsın, diploma notu ve ÖSS benzeri bir sınav sonrası bütün notlar değerlendirilsin."

Katsayıların kaldırılması oylanırken 66 kişi lehte, 4 kişi aleyhte oy verdi. Aleyhte oy kullanan 4 üye YÖK Üyesi Prof. Dr. Türkan Saylan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden Gülsün Kaya, Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu ve Özel Dersaneler Birliği eski Başkanı İbrahim Arıkan oldu. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer'in muhalif oy kullanmak isterken yanlışlıkla lehte oy kullanıldığı iddia edildi. Dinçer, oylama sonrası yaptığı açıklamada "Ben çekimser kaldım." diye açıklamada bulundu. Türkan Saylan, ise oylama sonunda "Bizler burada konu mankeni gibiyiz." diyerek hükümetin veya bakanlığın şûra üyelerini organize ettiğini savundu. Alt komisyonun kararı perşembe günü üst komisyonda, cuma günü ise genel kurulda görüşülerek şûra kararı olacak. Alt komisyonun aldığı katsayı kararının hükümeti zor duruma sokacağı ve bugün üst komisyonda yapılan görüşmede kararın revize edilebileceği iddia edildi.

YÖK üyesi: Katsayı objektif değil

ÖSS sisteminin görüşüldüğü komisyonda yine katsayı tartışmaları toplantıya damgasını vururken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Halis Ayhan, lise ayrımı olmadan ÖSS'de alınan puana göre öğrencilerin üniversiteye gitmesi gerektiğini söyledi. Şûra üyesi öğrenciler de katsayı sisteminin önlerinde engel oluşturduğunu belirterek, bunun kaldırılmasını istedi.

YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir araya geldiklerinde çözemeyecekleri bir sorun olmadığını vurgulayan YÖK üyesi Ayhan, 3 saatlik teste dayalı sınavla öğrencilerin bilgi ve yeteneklerinin tam olarak ortaya konulamadığını kaydetti. Ayhan, "ÖSS'de hangi lisenin, hangi meslek okulunun mezunu olursa olsun kazandığı puanla öğrencinin üniversiteye gitmesi lazım. Bu hukuki objektifliğin gereğidir." dedi.

TürkEğitim-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk da öğrencilerin başka bir okula geçiş hakkının her zaman olması gerektiğini vurgulayarak, "Ama biz eğitimde öğrencilerin önüne asla geçemeyecekleri duvarlar koyuyoruz. Meselelere ideolojik bakmamalıyız." diye konuştu. Katsayı adaletsizliğinin kalkması halinde öğrencilerin meslek liselerini tercih edeceği, böylece genel liselerin mevcudunun azalacağı da ifade edildi.

Meslek liseliler ayrımcılıktan şikâyetçi

Üniversiteye geçişte çok fazla sorunlar yaşadıklarını anlatan Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi 10. sınıf öğrencisi Sinem Akyön, "Okulumuzda radyo-TV alanında her türlü eğitimi görüyoruz. Fakat yükseköğretime geçişte sorun yaşıyoruz. Bize 'Üniversiteye gitmek istiyorsanız okul birincisi olacaksınız.' deniyor. Şu an okul birincisiyim. Ama bana iletişim fakültesine gittiğimde verilen ortaöğretim başarı puanı sadece 30. Diğer liselerin birincilerine ise 80 puan veriliyor." dedi. Meslek lisesi öğrencilerine 'yüksekokula gidin' dendiğini hatırlatan Sinem, "Her bölgedeki yüksekokulların eğitimi aynı değil. Birçok yüksekokuldaki eğitimden daha fazla bilgiyi lisede alıyoruz. Biz yüksekokul değil, üniversite okumak istiyoruz." diye konuştu.

'Ergenliğin en kritik dönemi olan 8. sınıfta sınav yapılmasın'

Güven Dershane Sahipleri Derneği Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı, ilköğretimin 6., 7. ve 8. sınıflarında o yıllara ait müfredattan merkezî sınavlar yapılmasını teklif ederek, ilköğretim notlarının Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) çok az etki ettirilmesi gerektiğini savundu. Kılcı, ÖSS'deki katsayı adaletsizliği kalkmadan öğrencilerin meslek liselerine yönlendirilemeyeceğini de aktardı. Ortaöğretimde öğrencilerin serbest kıyafetle okullara gitmesini öneren Kars Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, ilköğretim 5. sınıftan itibaren zorunlu eğitimin açık ilköğretim aracılığıyla da tamamlanabilmesine imkan verilmesini teklif etti. Yazar Haluk Yavuzer ise, ergenliğin en kritik dönemi olan 8. sınıfta sınav yapılmasının doğru olmadığına işaret ederek, OKS'nin kaldırılmasını ve yönlendirmenin öğrencilerin 6 ve 7 yaşlarından itibaren yapılmaya başlanması gerektiğini kaydetti. Okul müdürü Salih Özden, eğitim fakültelerindeki pedagojik eğitimin yetersiz olduğunu vurgularken, Prof. Dr. Feyzi Uluğ da eğitim yöneticiliklerinde vekalet uygulamasına sınır getirilmesini ve öğretmen meslek birliği kurulmasını teklif etti.

Sınavlar yüzünden doya doya bisiklete binemedim

Milli Eğitim Şûrası'nın en genç üyesi, 14 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Doğancan Demirtaş'tı. İlkokul 3. sınıftan itibaren sınavlara hazırlanmaya başlayan Doğancan, çocukluğunu yaşayamadığını belirtiyor ve ekliyor: "Sınavlar yüzünden doya doya bisiklete binemedim. Lütfen artık sınavlar kaldırılsın." Ankara Gülen Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu'nda okuyan Doğancan, liselere giriş sınavı yerine öğrencilerin diploma notlarının dikkate alınarak liselere yerleştirilmelerini öneriyor. Doğancan, şûranın 'Küreselleşme ve Avrupa Birliği Sürecinde Türk Milli Eğitim Sistemi' konulu komisyonunda üyelik yapıyor. Şûraya katılan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Bikem İnce ise öğretmenlerin yetersizliğine dikkat çekerek, idarecilerin 3 yılda bir, öğretmenlerin de her yıl yeterlilik sınavına alınmasını istiyor. Atatürk Teknik Lisesi son sınıf öğrencisi Fatma Yaman da meslek liselerinin önündeki katsayı engelinin kaldırılmasını ve işletmelerin meslek lisesi mezunlarına istihdam garantisi vermelerini talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious