ÖSS'de uygulanan 160 ve 185 puan barajları değişiyor

ÖSS'de uygulanan 160 ve 185 puan barajları değişiyor.17275
  • Giriş : 09.06.2008 / 12:14:00
  • Güncelleme : 09.06.2008 / 12:15:44

YÖK maksimum seviyede öğrencinin üniversiteye yerleşmesi için yeni çözümler arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üniversite kontenjanlarını yüzde 25 civarında artıran Yükseköğretim Kurulu (YÖK), maksimum seviyede öğrencinin üniversiteye yerleşmesi için yeni çözümler arıyor. ÖSS'de uygulanan 160 ve 185 puan barajları üzerinde oynamayı düşünen YÖK, daha az soru çözülerek bu barajların aşılması için hesaplama yöntemini değiştiriyor.

ÖSS'de iki yıllık yüksekokullara (önlisans) giriş için 160 puan, dört yıllık fakülteleri tercih edebilmek için ise 185 puan alınması gerekiyor. Bu puan barajlarını geçmek ÖSS'nin de kazanılması anlamına geliyor. Ancak kontenjan sınırı sebebiyle barajı geçen her öğrenci üniversiteli olamıyor, tercihlere göre puanı yüksek olanlar üniversitelere yerleştiriliyor. Bu sene kontenjanların 113 bin artırılması üniversiteli olacakların sayısını yüzde 25 civarında artırıyor. Ancak toplamda 500 bini geçen kontenjanların bir kısmının boş kalması riskine karşı YÖK yeni bir yöntem geliştiriyor. YÖK, ÖSS'yi daha fazla öğrencinin kazanması için baraj puanlarını hesaplama yöntemi değiştiriliyor. '30 neti olanın 160 puanı, 65 neti olanın ise 185 puanı' rahatlıkla geçtiği ÖSS'de daha az neti olanın bu puanları geçmesi öngörülüyor. Bu çalışmanın kesinleşmesi için yapılacak ilk YÖK Genel Kurulu'nda ele alınması ve 15 Haziran'da yapılacak ÖSS'de uygulanması planlanıyor. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan da YÖK'ün çalışmasını doğrularken şunları söyledi: "ÖSS'deki barajlarla ilgili çalışmayı birlikte yapıyoruz ama yetki YÖK'te. Bir iki hafta içinde YÖK Genel Kurulu'ndan bu yönde bir karar çıkabilir. Kontenjanların boş kalmaması ve daha fazla kişinin üniversiteye yerleşmesi için barajlarla ilgili bir düzenleme düşünülüyor." İbrahim Asalıoğlu, Ankara

ÖSS'ye girebilmek için İstanbul'dan Bayburt'a gidecek

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), gelecek hafta pazar günü gerçekleştirilecek ÖSS'ye katılmak üzere İstanbul ve Gebze tercihlerinde bulunan adayı bin kilometre ötedeki Bayburt'a gönderdi.

Muammer Çeker, 15 Haziran 2008'de gerçekleştirilecek ÖSS'ye girmek için başvuru yaptı. Başvuru sırasında sınava gireceği merkez tercihlerinin 1. sırasına İstanbul-Kadıköy, 2. sırasına ise Kocaeli-Gebze seçeneklerini yazdı. Heyecanla sınav gününü bekleyen Çeker'e geçtiğimiz günlerde sınava gireceği merkez bilgileri ulaştı. Evine yaklaşık bin kilometre uzaklıktaki Bayburt İmam Hatip Lisesi'nde sınava girmesi istenen Çeker'in ÖSYM'ye sınav yerinin değişmesi için yaptığı başvurular da sonuçsuz kaldı. ÖSYM görevlilerinin, yoğunluktan böyle bir yerleştirme yaptıklarını söylediklerini belirten Çeker, bu iddiayı inandırıcı bulmadığını söyledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious