ÖSS'de yüksek puan almadan fakülteye nasıl girilir?

ÖSS'de yüksek puan almadan fakülteye nasıl girilir?.14260
  • Giriş : 24.06.2008 / 20:12:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:15:18

4 yıllık üniversiteleri kazanmak için ÖSS’den başka çözümler de var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşte ÖSS-1 sınavından, sadece baraj puanı alarak 4 senelik fakülteleri kazanmanın yolları..

ÖSS hengamesinde kaybolan öğrenciler, özel yetenek sınavlarını es geçiyorlar. Halbuki bu sınavlara girmek hem çok kolay, hem de ÖSS’ ye göre kazanma oranı daha çok. Bu sınavlara giriş şartları şunlar:

-ÖSS -1 sınavından herhangi bir alandan baraj puanını geçmek. (eski sisteme göre 160'dı, bu yeni sisteme göre 145'e tekabül ediyor. Fakat bununla alakalı Güzel Sanatlar Fakülte’ leri herhangi bir açıklama yapmadı)

- Herhangi bir liseden mezun olmak veya mezun olabilecek seviyede olmak.

Evet sadece bu şartlara sahip olan tüm ÖSS ye girmiş öğrenci adayları özel yetenek sınavlarına girebilir. Konuyla ilgili olarak İstanbul Sanat Akademisi Genel Müdürü Murat Dağıtmaç bakın ne diyor?

"Genelde öğrenciler, yetenek konusunda çekingen davranıyorlar. Bu konuda bizim öğrencilere söylediğimiz ilk tavsiye %20 yetenek, %80 azim ve çalışmadır. Genelde bize gelen öğrenciler Özel yetenek Sınavlarını, ÖSS ile kıyaslıyorlar. Fakat çok farklı sistemlerdir. Birincisi tek merkezli bir sınav değildir. Her okul kendi bünyesinde sınav açıyor ve öğrenciler bir çok sınava girmeye hakları oluyor. Bunun neticesi olarak da bir öğrenci 3-4 farklı okulu ve farklı bölümleri kazanabiliyor. Yani Özel Yetenek Sınavı sadece 3 saatlik bir sınavdan ibaret değildir.

Sınavlara giren kişi sayısı olarak da, İstanbul’ daki Üniversitelerin sınavlarına yaklaşık 3500 kişi giriyor.Buna karşılık devlet okullarındaki kontenjan 650-700 civarı. Bunu özel okullardaki burslu ve normal kontenjanları da eklersek bu sayı 1500 ‘ü buluyor. Yani ÖSS den giripde İstanbul’u kazanmak isteyen bir öğrenci %1 lik dilime girmek zorunda. Fakat bu Özel Yetenek Sınavlarında %20 ye kadar çıkabiliyor."

Güzel Sanatlar Fakültelerindeki Bölümler;

Grafik Sanatları
Endüstri Ürünleri Tasarımı
İç Mimarlık
Resim Öğretmenliği
Resim
Seramik – Cam
Fotoğraf
Geleneksel Türk El Sanatları
Heykel
Görsel İletişim Tasarım
Tekstil ve Moda Tasarımı
Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarım
Animasyon
Bileşik Sanatlar
Sanat Yönetimi
Fotoğraf ve Video
İletişim Tasarım

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious