ÖSS'deki değişiklikler neler?

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS'de sorulacak soruların okul müfredat dersleriyle aynı olacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Haliç Üniversitesi'nin Mecidiyeköy'deki yerleşkesinde düzenlenen "2006 ÖSS ve Değişen Sınav Sistemi'' konulu toplantıya katıldı. Prof. Dr. Ünal Yarımağan burada ÖSS sisteminde yapılan değişikler hakkında bilgi verdi. Yarımağan, "ÖSS'de radikal olmayan ancak acil yapılması gereken değişikliklere gidildi. Eski sınav sisteminden kimse memnun değildi. Yeni sınav sisteminde lisede okutulan alan derslerinin tümüne yer vermeyi amaçladık. Sınav tek oturumda yapılacak, tek soru ve cevap kağıdı verilecek. Sınav 195 dakika sürecek." diye konuştu..

Ünal Yarımağan, ÖSS üniversite tercih başvurularının artık internet üzerinden de yapıldığına dikkat çekti. Yarımağan, ''Adaylar internet ortamında okullarında, evlerinde tercihlerini yapabilecekler ve internette yapıldığı için tercih yapma süresi uzun tutulacak'' şeklinde konuştu.

Yarımağan, sınavda ortak derslerle ilgili testleri her öğrencinin yanıtlaması gerektiğini belirterek, bu bölümdeki Türkçe-sosyal bilimler-matematik-fen bilimleri testlerinin bir önceki sınava göre soru sayılarının 180'den 120'ye indirildiğini söyledi. Yarımağan adayların bu soruları çözmesiyle sınavın biteceğini, bazı adayların da alan soruları ile teste devam edeceğini dile getirdi.

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ünal Yarımağan, değişikliklerin iki eksende bütünleştiğini belirtti. Yarımağan, "Birincisi, 4 olan test sayısına 4 test daha ekledik. Eklenen testler liselerin 2. ve 3. sınıflarında okutulan derslerdir. Ve bu testlerin 2 tanesini lisan programlarına girmek isteyenlerin cevaplamasını istedik." dedi. Sınav sisteminde yapılan ikinci değişiklik konusunda ise Yarımağan, "Orta öğretim başarı puanlarının hesaplanmasında, bazı okulların yaptığı haksızlıkların önlenmesi adına yapılan ufak bir düzenlemedir." diye konuştu.

Geçen seneki sınav sisteminde okullarda okutulan derslerden soru bulunmadığını dile getiren Yarımağan, bu yüzden öğrenciler derslerin ilgilerini çekmediğini söyledi. Yarımağan, "Ama şimdi öğretmen sınavında sorulan aynı konuları anlattığı için ve öğrenci dershanedeki derslerden okulda ders görmesi daha kazançlı olacağını tespit ederse dershaneye gitme ihtiyacı duymaz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious