ÖSS'den sonra soruların zorluğu tartışma konusu oldu

ÖSS'den sonra soruların zorluğu tartışma konusu oldu.14264
  • Giriş : 16.06.2008 / 23:35:00
  • Güncelleme : 16.06.2008 / 23:30:26

1,5 milyon adayın girdiği ÖSS geride kalırken, yanlış sorular ve sınavın zor olup olmadığı tartışması başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ÖSYM Başkanı'nın 'sınav sorularının geçen seneden zor olmayacağı, bazı soruların kolay bazılarının ise zor olacağı' şeklindeki açıklaması gerçeğe dönüşmedi. 'Kolay bir sınav' bekleyen adaylar, soruları zor buldu.

Uzmanlar soruların geçen senekilerden kolay olmadığını söylerken ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, "Özellikle birinci bölümdeki sorular geçen seneden kolaydı, ikinci bölümdeki soruların ise biraz zor olması doğal" dedi. ÖSYM Başkanı, soru ihbarlarını değerlendireceklerini ve yanlış soru çıkması halinde önümüzdeki hafta iptal edeceklerini söyledi.

240 sorudan bir ikisi iptal edilebilir

Her sene gazete ve televizyonlarda yanlış soru ihbarların yapıldığını hatırlatan ÖSYM Başkanı Yarımağan, ihbarların dersaneler, öğretmenler ve öğrencilerden de geldiğini kaydetti. "Yazılı sözlü bu şikayetlerin hepsini biriktirir ilgili hocalara inceletiriz. Sonunda iptal edilmesi gereken soru çıkarsa iptal ederiz" diyen Yarımağan, 'önce cevapların okunması, sonra değerlendirme yapıldığı için', soru iptali konusunda 'acele edilmesine gerek olmadığını' söyledi. Yarımağan, önümüzdeki hafta bu konuda bir karar verebileceklerini kaydetti.

Her sene ÖSS'de yanlış soru çıktığının hatırlatılması üzerine ise Yarımağan, "Aslında bunlar yanlış soru değil. Adaylar doğru cevaplıyor ama yorum farkı oluyor. Hiç aklınıza gelmeyen şeyler oluyor. Farklı yorumlar çıkıyor. Soruyu sorunlar bunları düşünmüyor. Bu soruların hepsi çok iyi çalışıyor. 240 tane soru soruyoruz, bir ikisi iptal edilebilir" cevabını verdi.

Birinci bölümdeki sorular kolaydı

Bazı öğrencilerin soruların kolay, bazılarının ise zor olduğunu söylediğini aktaran ÖSYM Başkanı, "Bazı sorularımız kolay, bazıları ise zordu. Çok da kolay olmaması lazım zaten. Özellikle birinci bölümdeki sorular, Mat1 ve Fen1 bayağı kolaydı" dedi. Kolay veya zor konusunun 'psikolojik' olduğunu ifade eden Ünal Yarımağan, sağlıklı bir sıralama yapılabilmesi için sorularda belli bir zorluk düzeyinin olması gerektiğini kaydetti. Farklı okul türlerinden gelen öğrencilerin de cevaplayabilmesi için ilk bölümdeki 120 sorunun kolay olmasına dikkat ettiklerini anlatan ÖSYM Başkanı, ikinci bölümdeki alan sorularının içinde 'biraz zorca olanların da bulunduğunu, bunun da gerekli olduğunu' vurguladı.

ÖSS'yi kazanmak perşembe günü 'kolaylaşacak'

Kontenjanların boş kalmaması için daha fazla öğrencinin ÖSS'de başarılı olmasını öngören teklifinin perşembe günü yapılacak YÖK Genel Kurulu'nda ele alınmasını bekleyen ÖSYM Başkanı, adayların lehine bir düzenleme olacağı için hukuki bir sorun çıkmayacağını söyledi.

ÖSYM Başkanı'nın korktuğu an

ÖSS'yi 'çok önemli bir sıkıntı' olmadan atlatan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ı, sınav günü yaşadığı bir olay 'yüreğini ağzına getirmiş.' Ankara'daki bir ilköğretim okulundan arayan velilerin 'ağacın altında bir adam ÖSS sorularını çözüyor' şikayeti, ÖSYM ve başkanını korkutmuş. "Sınavdan önceki ve sonraki birkaç gün bizim için çok streslidir" diyen Yarımağan, sınav başladıktan yarım saat sonra yaşadığı heyecanı şöyle anlatıyor: "Veliler sınav başladıktan sonra bir kişinin bir ağacın altında elinde bir kılavuz soru, ÖSS sorularını çözdüğünü görüyorlar. Israrla bizi aradılar. Sonra tekrar aradılar, hiçbir şey yapmıyorsunuz diye. Biz de harekete geçtik. Ankara sınav merkezi yöneticisine haber verdik. Gidip bakıyorlar ki vatandaşın elindeki Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu. Üç hafta sonra gireceği DGS'ye çalıyormuş, eski soruları çözüyormuş. O gün de ÖSS'ye bir yakını girmiş. Beklerken boş vakit geçirmemek için çalışıyormuş. Veliler de ÖSS soruları dışarı sızdı diye korkmuş, biz de korktuk."

O kılavuzun ÖSS kılavuzu olması halinde '2008 ÖSS'nin durumunun kötü' olacağını kaydeden Yarımağan, derhal bir soruşturma açılıp kılavuzun nasıl ortaya çıktığının araştırılması gerekeceğini anlattı. "Sorular bir gün önceden mi, geceden mi, yoksa o sabah mı eline geçmiş, kim çıkarmış, nasıl dışarı çıkmış, bunları araştırmak gerekirdi. Yapılacak soruşturmaya göre sınavın iptali bile sözkonusu olabilirdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious