ÖSS'nin en yaşlı adayının hedefi hukuk fakültesi

  • Giriş : 17.06.2007 / 08:47:00

ÖSS'nin en yaşlı adayı 60 yaşındaki Nadide Aydemir, azmiyle okumanın yaşının olmadığını gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu gün yapılacak olan Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) en yaşlı adayı 60 yaşındaki Nadide Aydemir, azmiyle okumanın yaşının olmadığını gösteriyor. 2 çocuk ve 1 torun sahibi olan İzmirli Nadide Aydemir'in hedefi ise Hukuk Fakültesine girerek noter olmak.

ÖSS sınavına girme nedenini: "Kızım 2,5 yaşındayken bana bir soru sormuştu. Sorduğu soruya tam anlamıyla cevap verememiştim. Şimdi kızım avukat olarak çalıştığı için torunumla ben ilgileniyorum. Eğer torunum da bana bilmediğim bir soru sorarsa nasıl cevaplarım diye kara kara düşünüyorum. Eğer üniversiteye girersem daha fazla bilgi sahibi olabilirim" şeklinde açıklayan Aydemir, Orman Bölge Müdürlüğü'nde 25 sene boyunca hukuk müşaviri olarak çalıştıktan sonra emekli olmuş.

20 yıl önce eşinden ayrılan ve 14 senedir Suzi isimli köpeğiyle yaşayan Nadide Aydemir, sınava girmeye karar verdiğinde yaşını hiç düşünmediğini belirterek: "Okumanın yaşı yoktur. Hayat devam ettiği sürece hedeflerimin peşinde koşturacağım. Boş durmayı hiç sevmeyen bir insanım. Her zaman kendime bir iş bulurum. Kanımda hizmetçilik var diyebilirim" şeklinde konuştu.

Gündüzleri torununa baktığı için sınava geceleri hazırlandığını belirten Aydemir'in sınavı kazanabileceğine dair kendine olan güveni ise tam. Sınava hazırlanırken en çok matematik sorularında zorlandığını bu nedenle kızlarından yardım aldığını söyleyen Aydemir, "Kızım Tıp Fakültesi yıllığına benim sayemde iyi bir araştırmacı olduğunu yazmış. Bunu görünce çok duygulandım. Bu bana büyük gurur veriyor. Hep bir anne olarak en iyisini yapmaya çalıştım. Yıllarca bilmediğim kelimelerin anlamlarını araştırıp öğrenmeyi alışkanlık haline getirdim. Boş zamanlarımda yağlı boya yaparım. Torunumu da artık kreşe vereceğimiz için bir meşgalem kalmadı. Üniversite sınavını kazanırsam zamanımı öğrencilikle geçireceğim. Tüm öğrencilere sürekli okumalarını öneriyorum. Kitap ve gazete alacak paraları olmasa bile eski gazeteleri okusunlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious