ÖSS'nin sonu geldi mi?

ÖSS'nin sonu geldi mi?.9820
  • Giriş : 16.06.2007 / 12:20:00
  • Güncelleme : 16.06.2007 / 14:03:32

Milyonlarca öğrenci ve velinin gözü büyük sınavda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hayatlarının en önemli tümseğini atlamaya çalışacak gençleri zorlu bir sınav bekliyor. Maalesef gençlerin bir çoğu bu tümseği aşamayacak. seçim atmosferinde partilerde işte bu gençlerin oylarına talip. Üniversite sınav sisteminden memnun olmadıklarını açıkça dile getiren partiler ÖSS’yi kaldıracaklarını vaat ediyor.

İŞTE PARTİLERİN ÖSS HAKKINDA DÜŞÜNDÜKLERİ

Bütün Partiler 'ÖSS kalkacak' derken AK Parti farklı bir model öneriyor. AK Parti'nin seçim beyannamesine göre, öğrencilerin birikimini 3 saatlik sürede ve bir defada ölçmeye çalıştığı için eleştirilen Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) internetten yılda en az 3 kez yapılacak. Geçen dönemde tartışılan; ancak hayata geçmeyen meslek liselerine ÖSS'de uygulanan katsayı engeli kaldırılacak. Psikolojik ve mali sorunlara yol açan sınav odaklı eğitim sistemi yeniden gözden geçirilecek. AK Parti beyannamesinde şu ifadelere yer veriliyor: "Mesleki eğitimi öne çıkaracak etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemi ile ortaöğretim sonunda yapılan tek sınav yerine okulda öğretilen müfredatın etkinliğini ve başarısını artıracak çoklu sınav uygulamasını başlatacaktır. ÖSS'de ortaöğretimin başarı puanının ağırlığı artırılacak ve ÖSS sınavı elektronik ortamda yılda en az 3 defa yapılacak; meslek liselerine uygulanan katsayı engeli kaldırılacak; dershane sektörü etkin bir şekilde düzenlemeye tabi tutulacak ve altyapısı müsait olanların eğitim kurumu olmaları desteklenecektir."

MHP ÖSS’Yİ KALDIRACAK

MHP’nin seçim beyannamesinde eğitim konusunda ise zorunlu temel eğitim süresinin 12 yıla çıkarılacağı ve okul öncesi eğitimin de zorunlu eğitim kapsamına alınacağı ifade ediliyor.. Eğitimin hiçbir kademesinde yabancı dille eğitime imkan verilmeyecek. MHP açıkça ÖSS sınavının kaldırılacağı ve yerine “Olgunlaşma Sınavının uygulanacağı vaadinde bulunuyor.

CHP DE ÖSS’ YE KARŞI

CHP’nin seçim beyannamesi hazırlık aşamasında . Ancak CHP sözcüleri ÖSS ile ilgili vaatlere başladı. CHP iktidarında ciddi bir eğitim reformu yapılacak. Lise öğrencileri meslek eğitimine yönlendirilerek üniversite sınavları kaldırılacak.

İLK GENÇ PARTİ ORTAYA ATTI

ÖSS’ye karşı kampanyayı ilk Genç Parti başlattı. Aylar öncesinden televizyon ve gazetelere verdikleri reklamda Genç Parti’nin ÖSS’yi kaldıracağı duruldu. Genel Başkan Cem Uzan da aday tanıtımında bile bu vaadini tekrarladı . ÖSS ve harçlar kalkacak sözlerini tekrarlayan Uzan ‘’ Ben bu sözlerimin arkasına ismimi, namusumu ve şerefimi koydum. Başbakan olarak bunları ben yaparım'' diye konuştu.

Bu vaatleri görünce 22 Temmuz sonrası hükümeti kurması muhtemel bütün isimlerin ÖSS’ye karşı oldukları görülüyor. Ancak Partilerin bu reformu yapa bilmeleri için YÖK’ü ikna etmeleri gerekiyor.

Bu yıl ÖSS’ye girecek öğrencilere başarılar

ENGİN SAĞ - SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious