ÖSS'de '2 soru yanlış' iddiası

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), Fen Bilimleri-2 Testi 15. soru ve Fen Bilimleri-2 Testi 12. sorusunun yanlış olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Final Dergisi Dersaneleri Kimya Bölüm Başkanı Refik Koçak, bugün yapılan ÖSS’de, Fen Bilimleri-2 Testi’nin, kimya içerikli 15. sorusunda doğru olarak gösterilen cevabın yanlış olduğunu öne sürdü. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Sorudaki ’X2Y2 bileşiğinin oluşum entalpisi 400 kkal/mol’dür’ yargısı doğru kabul edilerek, doğru cevabın C seçeneği, yani ”I ve II” olduğu açıklandı. Oysa bu yargının doğru olması için, ’oluşum entalpisi -400 kkal/mol’dür’ şeklinde olmalıydı. Bu durumda doğru cevabın A, yani ’Yalnız II’ olması gerekir. ÖSYM’nin 1994 ÖYS kimya sorularında oluşum entalpisini, tepkime ekzotermik ise negatif aldığını görmekteyiz.”

Refik Koçak, sorunun doğru cevabı olarak C şıkkının değerlendirilmesi halinde birçok adayın mağdur durumda kalacağını öne sürdü.

Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), Fen Bilimleri-2 Testi’ndeki 15. sorudan sonra 12. sorunun da doğru cevabında yanlışlık olduğu öne sürüldü. 12. sorunun doğru cevabın açıklandığı gibi B değil, C seçeneği olduğu iddia edildi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Final Dergisi Dersaneleri Fizik Bölüm Başkanı Abdülkadir Börklü, ÖSS Fen Bilimleri-2 Testi’nin fizik içerikli 12. sorusunda, ÖSYM tarafından doğru cevap olarak açıklanan B şıkkının yanlış olduğunu öne sürdü. Börklü, doğru cevabın C şıkkı olduğunu öne sürerek, şu ifadelere yer verdi:

”12. sorunun cevabı ’Yalnız II’, yani ’B’ seçeneği olarak verilmiştir. Bize göre, I. yargıda ’K’nın elektromotor kuvveti M’ninkinden büyüktür’ ifadesi doğrudur. Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği, yani ’I ve II’ olmalıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious