ÖSS'ye başvurular bugün başlıyor

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı ile meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş için başvurular bugün başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2007-ÖSS'ye lise son sınıf öğrencileri, lise son sınıfta beklemeli olanlar, orta öğretim kurumlarının dışardan bitirme sınavına girenler, lise mezunları ve orta öğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlar başvurabilecek.

Ayrıca durumları bu şartlardan birine uyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da başvuruda bulunabilecekler. Ancak bu adaylar, ÖSS puanlarına göre 2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alacak yüksek öğretim programlarına yerleştirilemeyecek.

Lise son sınıfta okuyan öğrenciler, okullarının bağlı olduğu başvuru merkezlerinden ya da mezun durumda olanlar istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden içinde 2007 ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan 2007-ÖSYS Kılavuzu'nu 2 YTL karşılığında alabilecekler.

2007-ÖSS'ye başvurulara (sınavsız geçiş dahil) ilişkin başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2007-ÖSYS Kılavuzu'nda yer alıyor.

Başvuru merkezleri
Lise müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM büroları ÖSYS'de başvuru merkezi olarak görev yapacaklar. Ancak aynı adreste birden çok orta öğretim okulunun olduğu durumlarda, bu okulların hepsine hizmet veren bir başvuru merkezi bulunacak.

Sürekli yurt dışında bulunma, hastalık, tutukluluk gibi nedenlerle başvuru merkezine gitme imkanı bulunmayan adaylar başvurularını postayla yapabilecekler. Başvurularını mektupla yapacaklar dışındaki adaylar başvuru merkezinden randevu alacaklar.

Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler ise istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alabilecekler. Randevu için aday ya da adayın bir yakını başvurabilecek.

Adayların ÖSS için 40 YTL, ÖSS ve YDS için 50 YTL sınav ücretini mutlaka yatırmaları gerekiyor. Adaylar randevu gününden en az 2 gün önce sınav ücreti yatıracaklar.

Ücretini yatırmayanların başvuru işlemi gerçekleştirilmeyecek.

Adayların, kılavuzla birlikte alacakları aday bilgi kontrol formunu da doldurarak, okul müdürlüklerine onaylatmaları gerekiyor.

Mektupla başvuracaklar, aday bilgi formu ve eklerini bir zarf içine koyarak, başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştıracaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious