ÖSS'ye gireceklere kötü haber

ÖSS'ye gireceklere kötü haber.14910
  • Giriş : 28.05.2009 / 17:27:00

YÖK Başkanı Özcan üniversite adaylarını ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversite kontenjanlarının geçen seneki oranda artırılmayacağını belirterek, ''O kadar olmaz. Geçen seneki 20 yılın telafisiydi bir bakıma. Onun için biraz fazla oldu'' diye konuştu.

Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen öğlen arasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özcan, ''Kontenjanlar nasıl ayarlanacak? Geçen yıla göre yüzde 20 artış olacak mı?'' sorusunu ''O kadar olmaz. Tam rakamı bilmiyorum ama o kadar çıkacağını zannetmiyorum. Geçen seneki 20 yılın telafisiydi, bir bakıma. Onun için biraz fazla oldu ama bu sene, o rakamın yakalanması mümkün değil. Yarısını yakalasa sevinmemiz lazım'' diye yanıtladı.

''Geçen seneki rakamın üzerine çıkacak diyebilecek miyiz?'' sorusu üzerine de Özcan, geçen senenin ortalamasının yüzde 25'in üzerine geldiğini, yüzde 25'in mümkün olmadığını belirtti.

Özcan, ''Tıpta artış var mı?'' sorusuna da ''Tıpta artırdık. Tıpta İngilizce eğitimleri başlattık. Onun için kontenjan artacak biraz daha. 40 kişi Türkçeye alınıyorsa, 40 kişi de İngilizce'ye alınacak'' karşılığını verdi.

''İngilizce'nin tüm bölümlere yayılmasının'' hatırlatılması üzerine ise Özcan, ''Üniversiteden gelen talebe bakıyoruz. Tıptan geldi öyle bir talep. Gazi ve Atatürk üniversiteleri, Trakya'dan bir yerden geldi. İkisine verdik galiba. Öğretim üyesi yeterli olanlara verdik. Trakya hariç Gazi ve Atatürk'e verdik'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*