ÖSS'ye girmeden Avrupa'da eğitim imkanı

ÖSS'ye girmeden Avrupa'da eğitim imkanı.16114
  • Giriş : 12.06.2009 / 11:06:00

ÖSS sınavına girerek gerekli puanı alamayıp istediği bölüme yerleşemeyen veya ÖSS’de başarısız olan tüm öğrenciler için yurtdışında eğitim almak ciddi bir alternatif ve artık çok kolay.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ÖSS'ye girmeden Avrupa'da Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Eğitimi Fırsatı
Macaristan Eğitim Günleri'nde...

ÖSS sınavına girerek gerekli puanı alamayıp istediği bölüme yerleşemeyen veya ÖSS'de başarısız olan tüm öğrenciler için yurtdışında eğitim almak ciddi bir alternatif ve artık çok kolay. Gelişmiş veya Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde, Tıptan Diş hekimliğine, Psikolojiden İşletmeye kadar geniş bir yelpazede eğitim almak mümkün.

Bu üniversitelerde İngilizce eğitim veriliyor ve en önemlisi tüm bu üniversiteler YÖK tarafından tanınıyor. Örnek olarak Macaristan Üniversiteleri köklü eğitim geçmişi, Nobel ödüllü hocaları ve kolay kabul prosedürü ile öne çıkıyor.

ÖSS Kazanamamak Sorun Değil

Macaristan Üniversitelerine başvuru yapacak öğrencilerin, ÖSS'ye girmiş ya da Türkiye'de bir bölüme yerleşmiş olmasına gerek yok. Bu üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin tek yapması gereken şey, üniversitelerin kendilerinin yaptıkları temel yeterlilik sınavına girmeleri ve ilgilendikleri bölümde okuyabilecek altyapıya sahip olduklarını göstermeleri. İngilizce seviyesi yeterli ve bölüm için temel bilgilere sahip öğrenciler ise fakülteden başlayabiliyor. Başarılı olamayan öğrenciler ise ihtiyaçlarına göre hazırlık programlarında eğitim aldıktan sonra lisans eğitimlerine başlayabiliyorlar. Yani Macaristan Üniversitelerinde kaybetmek diye bir şey söz konusu değil. Öğrencilerin tekrar tekrar ÖSS'ye hazırlanma stresi ve zaman kaybı ortadan kalkıyor.

YÖK Denkliği

ÖSYM'nin kitapçığında yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrenciler başlığı altında şöyle bir açıklama geçmektedir: “Kendi imkanlarıyla Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB'ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan ülkeler (İzlanda, Lihtenşayn, Norveç ve İsviçre) hariç yurt dışında yüksek öğrenim görmek isteyenlerin diploma denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için ÖSS'ye girmeleri ve ön lisans programları için ilgili puan türünde 160 veya daha fazla, lisans programları için ilgili puan türünde 185 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.” Bu açıklamada da görüldüğü gibi Avrupa birliğinde okuyacak öğrencilerden ÖSS şartı aranmamaktadır. Üstelik öğrencinin Türkiye'den hangi alandan mezun olduğu da önemli değil. Ayrıca meslek lisesi veya imam-hatip lisesi mezunu olmak da Macaristan üniversiteleri için engel oluşturmuyor.

Ekonomik Fiyatlarla Kaliteli Eğitim

13 Nobel Ödüllü Macaristan, 300-500 yıllık köklü eğitim geçmişi olan üniversiteleri ile çok kaliteli bir eğitim sunuyor. Eğitim ücretleri Türkiye'deki vakıf üniversiteleri ile kıyaslanınca hemen hemen aynı ya da daha uygun. Ortalama 5.000-8.000 Euro (10.000 – 15.000 TL civarında) Bir çok üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ve Diplomaları hem Türkiye'de geçerli hem de Avrupa Birliği Ülkelerinde. Bu da öğrencilerin mezuniyetten sonra Diplomalı işsizlerden biri de ben olur muyum korkularına çare oluyor.

Cazip Yaşam ve Makul Giderler

Macaristan'da genel olarak yeme- içme, konaklama, ulaşım gibi yaşam giderleri Türkiye'dekinden pek farklı değil. Bazı üniversiteler öğrenciye yurt imkanı sunuyor. Ev kiralamak isteyen içinse evler temiz ve mobilyalı.Geniş ulaşım ağı ile şehir içi ve şehirler arası ulaşım çok kolay ve uygun fiyatta. Tüm şehirlerinde toplu taşıma gece geç saatlere kadar çalışıyor. Ülkemize uzaklığı ise sadece 2 saat. Genel olarak yemekleri damak tadımıza uzak değil, ayrıca pek çok Türk restoranı, marketi ve kasabı var.

Ayrıca öğrenciler tam bir sanat ve kültür ülkesinde okuyup kendilerini kültürel olarak da geliştirme şansını elde ediyorlar.

Macaristan'ın başlıca köklü Üniversiteleri:

Avicenna Koleji:

Öğrencilere genel ingilizce hazırlık eğitimini veren kurumlardan biridir.
Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık okumak isteyenler için Medikal hazırlık eğitimi veren kurumlardan biridir.
Mühendislik okumak isteyenler için Mühendislik hazırlık eğitimi veren bir kurumdur

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

1782'den eğitim veren köklü bir üniversitedir.
Orta Avrupa'nın en büyük eğitim kurumlarından biridir.
Kurulduğu günden beri bir çok Nobel ödüllü Akademisyeni yetiştirmiş bir üniversitedir

Eötvös Lorand Üniversitesi:

1635'de kurulmuş bir üniversitedir.Okul dünyanın en iyi okulları listesinde yer almaktadır.
4 Nobel ödüllü hocası vardır.Bu güne kadar bir çok mezun öğrencisi Nobel Ödülü almıştır.

IBS / International Business School

Mezuniyette İngiltere'nin Oxford Brookes Üniversitesi'nin diplomasını alma şansı. Öğrenciler son sınıftayken istenilen kriterleri sağladıklarında profesyonel bir işe
yerleştirilmektedir.

Pecs ve Debrecen Üniversiteleri

Dünya Sağlık Örgütü'nün listesinde de yer alan bu üniversiteler Avrupa'nın en kaliteli Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi veren üniversiteleridir. Her birinin geçmişi 400-500 yıl öncesine dayanmaktadır.

Macaristan'daki Üniversitelerde geçtiğimiz yıl başlayan öğrencilerin yorumları:
Çağrı D.
Burada bir vakıf üniversitesinde aslında hazırlık okuyordum. Sonra bir gün ilanlarınızı gördüm. O zaman düşündüm ilk kez Avrupa'da okumayı. Sonra aynı maliyet olduğu için Macaristan çok cazip geldi. Üstelik hem YÖK denkliği var hem de alınan diplomanın Avrupa Birliğinde geçerliliği var. Türkiye'de Üniversitemi bıraktığıma pişman değilim. Aksine Avrupa'da olmanın güzelliğini yaşıyorum. Üniversitesinden memnun olmayan Türk arkadaşları gelmelerini içtenlikle söylüyorum. Bu arada Üniversitemden Taksim'e geldiğim 2 saatte burada başka başka bir ülkelere gidebiliyorum Schengen vizemle.

Turgay A.
Burada istemediğim bir bölümden mezun olmuştum. Meslek lisesi engeli olunca Türkiye'de istemediğin bölümde okumak zorunda kalıyor insan. Özel okulla bile gidemiyordum meslek lisesi engeli yüzünden. Ama Macaristan'da hayalim gerçek oluyor. Artık Psikolog olacağım. Gelip Türkiye'de çalışacağım. Mutluyum.

Ali U.
Yurt dışında eğitim almayı istiyordum Macaristan'da benim için güzel olabileceğini düşündüğüm için Macaristan'ı tercih ettim.Okulun kalitesi olarak okula diyecek bir şey yok eğitim acısından gerçekten güzel bir imkan.

Macaristan halkı gerçekten çok güzel insanlar.Kimsenin burada halktan şikayette bulunacağını sanmıyorum. Sorduğun soruya veya danışmak istediğin bir konuda yardımcı oluyorlar.

Macaristan ilk geldiğimizde dil sorunu yasadık en azından İngilizce bilmemiz bizim için yeterli olacaktı.Eğer okumak için geliyorlarsa ilk basta yapacakları okulunu aksatmadan süreklilik yapmaları benim tavsiyem..Eğitimde güzel, yaşam da.Herkesin hayalinde bir bolum okuma isteği vardır bunun benim görüşümle çoğu kişinin görüşleri aynıdır. Macaristan İngilizce eğitim verdiği için ve Türkiye'nin tanıdığı bir okul olduğun için ilk tercihim burası oldu.

Macaristan'da Üniversite Eğitimi - Tanıtım Seminerleri
Şehir Tarih Saat Salon Adı
İstanbul 15 Temmuz Çarş. 12:00 22:00 Taksim Square Hotel
Ankara 15 Temmuz Çarş. 12:00 -22:00 Başkent Öğretmenevi
İzmir 15 Temmuz Çarş. 12:00 - 22:00 Ege Üniv. Atatürk Kültür Merkezi
Bursa 16 Temmuz Perş. 10:00 - 17:30 Kervansaray Termal Oteli - Çekirge
Adana 16 Temmuz Perş. 12:00 - 22:00 Büyük Sürmeli Otel
Konya 16 Temmuz Perş. 12:00 - 22:00 Rixos Hotel

Detaylı bilgi için; www.advis.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*