ÖSS'ye hazırlık ABD'ye taşındı

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, ABD'den sonra şimdi de Çin'i fethetmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enver Yücel, 2004 yılında Uğur Education ile ABD'nin Başkenti Washington'da üniversiteye hazırlık sınıfı açtı. Güney Kore'de bir teknoloji merkezi kuran Yücel, bu yıl Çin'de de dershane açmaya hazırlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi'nin Beşiktaş Kampüsü'nde Boğaz'a nazır terasta yaptığımız keyifli sohbette Yücel, neden ABD'de dershane açtığına ilişkin sorumuzu, "Herkes ABD düzelmeli diyor. Düzeltmenin yolu eğitim. Ben de ABD'yi düzeltmek için orada dershane açtım" diye cevapladı. Kalkınmanın tek yolunun 'eğitim'den geçtiğine dikkat çeken Yücel'in bir de mesajı var: Eğitimden kazandım, kazandığımı eğitime verdim. Herkes böyle yaparsa Türkiye kazanır.

Neden ABD'yi seçtiniz?

ABD'yi düzeltmemiz lazım. Çünkü herkesin gözü ABD'de. ABD, düzgün işler yaparsa, dünyada da düzgün işler olur. Çünkü herkes ABD'yi örnek alıyor.

ABD'de dershane açmanın size getirdiği bir kolaylık oldu mu?

Dershanelerin yalnızca Türkiye'de olduğu zannedilir ama ABD’de de, dünyanın birçok ülkesinde var. ABD çok büyük bir pazar öncelikle. Ve yapılan işin de bizim yaptığımız işe göre kalitesi tartışılabilir.

Orada da sınav yapılıyor mu?

Orada da öğrenciler üniversiteye girerken SAT diye bir sınava giriyorlar. Bu sınavın sonucunu alıyorlar ve üniversiteye onla müracaat ediyorlar. Tabii merkezi bir yerleştirme yok ama merkezi bir sınav var. Yerel basında, yeni açılmasına rağmen başarılı oldular, diye duyuruldu. Çok iyi yaptığımızı, müfredatımızın çok iyi olduğunu, hoca kalitesinin, içeriğin çok iyi olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. ABD'de İngilizce kursları da açacağız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious