ÖSS’ye kaygısı öğrencilerin sağlığını bozuyor

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Üniversite sınavının gençler üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken Psikolog Nükhet Diner “Sağlıklı sınav için aklınıza en kötüsünü değil, olumlu şeyler getirin.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak strese dönüşen kaygı, başarıyı engellediği gibi çeşitli bedensel sağlık sorunlarına da yol açıyor. Bunlardan en sık görüleni ise mide ve baş ağrısı, bulantı, terleme, uykusuzluk ve kalp çarpıntısı. Uzmanlar, sınava hem ruhen hem de fiziken sağlıklı girebilmek için, “Aklınıza en kötüsünü değil, en olumlu şeyleri getirin.” diyor.

Mikado Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden psikolog Nükhet Diner, ÖSS sınavı öncesi, aşırı kaygı ve stresin doğuracağı sonuçlarla ilgili uyarılarda bulundu. Sınavların artık hayatta başarılı olmanın vazgeçilmez şartı olarak görüldüğüne dikkat çeken Diner, “Sosyal çevrede bir yer ve etikete sahip olmak için sınav başarısı şart görülüyor. Başarısızlığının ise dünyanın sonu olduğuna, hayatlarımızın mahvolacağına inandırılıyoruz. Bu da sınavına hazırlanan gençlerde aşırı strese yol açıyor.” açıklamasını yaptı.

Nükhet Diner, sınav öncesi kaygı duymanın doğal olduğunu ifade ederek, ancak bunun aşırıya kaçtığı ve kontrol edilemediği durumlarda olumsuz sonuçlara yol açtığını anlattı. Aşırı endişe ve korkunun bir anda özgüveni yok edebildiğini dile getiren Nükhet Diner, “ÖSS’ye hazırlanan bir genç böyle duruma düştüğü zaman sınav salonunda öğrendiklerini tam olarak ortaya koyamaz.” diye konuştu. Başarıyı düşüren kaygı ve stresin sağlık sorunlarına da yol açtığını hatırlatarak, “Kaygı aşırı yükseldiği anda fizyolojik sistemde bozulmalar görülüyor. Örneğin, kişi uykusuzluk, mide ağrısı veya bulantısı, terleme, baş ağrısı, titreme, kalp çarpıntısı gibi şikayetler yaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Psikolog Diner, aşırı kaygı yaşayan bir gencin sınav başlayınca dikkatini toplamakta güçlük çektiğini, ilerleyen dakikalarda ise bunun hata yapma korkusuna bağlı olarak paniğe dönüştüğünü aktardı. Bu etkinin daha çok sınavın ilk yarım saatinde ortaya çıktığını bildirdi. Sınavda paniğe kapılmamak için sınavdan önce kalan birkaç günün çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu süre içinde zihni rahatlatıcı işlere yönelmenin faydalı olduğunu vurgulayan Diner, “İlk olarak kendinizle hesaplaşın. Ama bu hesaplaşma, karamsarlığın gerçek dışı bir iyimserliğe dönüşmesi şeklinde değil, kendimize karşı gerçekçi bir muhasebe şeklinde olmalı. Potansiyelinizi ve eksikliklerinizi masaya yatırın.” dedi. Ayrıca sınav öncesi günlerde olumlu düşünme ve olumlu bakış açısının fayda getireceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious