ÖSS'ye tepki için belgesel film çektiler

ÖSS'ye tepki için belgesel film çektiler.14910
  • Giriş : 12.04.2009 / 15:42:00
  • Güncelleme : 12.04.2009 / 15:35:07

Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) giren öğrencilerin yaşamış olduğu sorunları anlatan "3 Saat" isimli belgesel filmle ilgili bir söyleşi düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Eğitim-Sen Samsun Şubesi'nin organizesinde Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu ve yazar-yönetmen Dr. Can Candan tarafından hazırlanan filmin söyleşisine Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Kenan Gülçiçek, Eğitim-Sen üyeleri, ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler ve üniversite öğrencileri katıldı. Devlet Su İşleri (DSİ) Konferans Salonu'nda 2 saat süren belgeselde 6 öğrencinin ÖSS'ye hazırlanırken yaşadıkları sıkıntı ve stres anlatılıyor. Filmin ardından katılımcıların film hakkındaki yorumları dinlendi.

Yazar ve yönetmen Dr. Can Candan, belgesel filmde 2004 yılında ÖSS'ye giren 6 lise son öğrencisinin yaşadıklarını anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Candan, ÖSS'nin her yıl 2 milyona yakın öğrencinin ve ailelerinin yaşadıkları bir travma olduğunu ve bu yaşanan travmanın bireysel boyutuna dikkat çekmek istediklerini belirtti.

Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu ise, yıllardır milyonlarca gencin eğitim ve öğrenim haklarının "Ne yapalım Türkiye şartlarında başka yöntemi yok bu işin" saygısızlığı ile ellerinden alınmakta olduğunu, bu durumun doğa kanunuymuşçasına bu sistemden kar elde edenlerin çabaları ve herkesin kabulü ile devam etmekte olduğunu ve yaşanan bu toplumsal soruna hazırladıkları filmle tepki göstermek istediklerini söyledi.

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Kenan Gülçiçek, sendika olarak hiç kimsenin okuma hakkının elinden alınmamasını istediklerini, şu anda yapılanın üniversitede okumak isteyen milyonlarca gencin maalesef elinden alındığını ve bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*