Osteoporoz Günü'nde ücretsiz tarama

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Dünya Osteoporoz Günü'nde bayanlara ücretsiz kemik taraması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kemiklerin kolay kırılır hale gelmesine sebep olan ve ileri yaşlarda yaşamı sınırlayan osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının verebileceği hasarları anlatabilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte Dünya Osteoporoz Günü'nde çeşitli etkinlikler düzenledi.
İzmir FuarAlanı 1 Nolu Hol'deki etkinliklere Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Güngör, Belediye Başkanı Danışmanı Selma Nalbantoğlu, EÜ Tıp Fakültesi Endokronoloji Bölümü doktorları ve bayanlar katıldı. Dr. Kocaoğlu'nun da konferans verdiği etkinlik sonrası bayanların elden kemik ölçümü yapıldı, egzersiz uygulamaları yaptırıldı ve kalsiyum açısından zengin tarhana çorbası ikram edildi. Çocukluk çağındaki beslenmenin öneminin anlatıldığı konferansta, ilköğretim öğrencilerine de beslenme konusunda bilgiler verildi.

Dr. Kocaoğlu, "Çocukluk çağında osteoporoz var mıdır? Önemi nedir?" başlıklı bir konuşmayla konferansa katılarak konunun önemine dikkat çekti. Kemik erimesinin çocuklarda nadir görüldüğünü ancak daha hasar verici olduğunu belirten Kocaoğlu, çocukluk çağında yetersiz beslenmenin, hareketsizliğin ve genetik faktörlerin kemik erimesine sebep olabileceğinin altını çizdi. Türkegül Kocaoğlu ayrıca ilköğretim öğrencilerine kemik erimesinden korunmak için küçük yaşlarda ve ergenlik döneminde beslenme konusunda bir seminer verdi ve süt dağıttı.

Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise 2050 yılında 15 milyon insanın bu hastalıktan etkileneceğini belirterek, erken yaştan hazırlık yapmanın önemine değindi. Yılmaz, risk altındaki ve 65 yaş üzerindeki kişilerin mutlaka senede bir veya iki kere kemik kitlesi ölçümü yaptırması gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise beslenmenin incelikleri aktarılırken

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious