Ösym 2013 Lys ek tercih taban puanları - Ösym 2013 ek tercih puanları

Ösym 2013 Lys ek tercih taban puanları - Ösym 2013 ek tercih puanları.21083
25.09.2013 / 11:03:12

Ösym, ek yerleştirmeler için süreci bugün başlattı. Binlerce öğrenci üniversiteye yerleşebilmek için tercihlerini yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır. 2013-ÖSYS merkezi ilk yerleştirmede tercih işlemi yapılabilen tüm Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır.

Bu arada üniversitelere ilk yerleştirmenin ardından, açıkta kalanlar için son fırsat... Son rötuşları yapılan Ek Yerleştirme kılavuzu bu hafta ÖSYM’nin web sitesinde yayınlanacak. Yeni kurulan bölümlerin kontenjanlarıyla birlikte 100 bin kişi üniversiteye adım atacak.

2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmak isteyen Türkiye’nin bu yoldaki en önemli dayanaklarından biri genç nüfusu... Genç nüfusun sayı olarak büyüklüğünün yanında niteliği de çok önemli. Üniversitede okumuş nüfusun oranı arttıkça ekonomik göstergeler olumlu yönde etkileniyor. ÖSYM verileri incelendiğinde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Yükseköğretime geçiş sisteminin detayları, sınavların sayısı ve yapısı, soruların niteliği, katsayılar, kontenjanlar ve açıkta kalan kişiler yıllardır kamuoyunun en çok tartıştığı konular arasında. Sistem incelendiğinde sayısal göstergeler son yıllarda olumlu yönde gelişiyor. Tercih hakkını kullanan her 10 öğrenciden 6’sı bir programa letişiyor. Yine de esas olanın nicelikten çok kalite olduğunu unutmamalı.

ÖSYS kılavuzu incelendiğinde ülkemizin yükseköğretim sisteminin çeşitlilik anlamında adaylara pek çok seçenek sunduğu anlaşılıyor. Barajı geçen öğrenciler bile çoğunluğu vakıf üniversitelerindeki paralı bölümler olan programlara girebiliyor. Ayrıca, anlaşmalı yabancı bir üniversitede çift diploma şansı ve mezunların açıköğretimde ikinci üniversite okuma imkanı var. Açıköğretimdeki öğrenci sayısında ciddi bir düşüş var. Bunun nedeni daha önceki yıllada kontenjansız olan pek çok açıköğretim programına 2012’den beri kontenjan sınırlaması gelmiş olması.

Katsayı mağdurları sadece meslek liseliler mi?Bu yazıyı kaleme aldığım dakikalarda ÖSYM 2013 Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu internet sitesinde yayımladı. Ek yerleştirme dönemi 25-30 Eylül arasında gerçekleşecek. 
Kılavuza hızlı şeklide göz attım. Detaylı analizleri önümüzdeki günlerde bu sayfalarda sizlerle paylaşacağım. Ek yerleştirme döneminin, hedef küçülten herkes için önemli bir fırsat olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. 
Geçmiş yıllarda pek çok gözde üniversitede hiç de akla gelmeyecek boşluklar oluşabildiğini gözlemledik. Bu sene de farklı olmayacak.

İTÜ’DE BOŞ KONTENJAN

Kılavuzdan bir iki örnek vermek istiyorum. Ek yerleştirmede Boğaziçi Üniversitesi’nde 22, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 16, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde 28 boş kontenjan (UOLP ve uzak kampus dışında) var. 
Hatta bunlardan birkaçı çok gözde bölümlerde: İTÜ Endüstri Mühendisliği, Boğaziçi İşletme, İktisat, Psikoloji... Adnan Menderes Tıp Fakültesi’nde bir, Düzce Tıp’ta bir, Ege Tıp’ta bir, İnönü Tıp’ta iki, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bir, Pamukkale Tıp’ta bir boş kontenjan olduğunun ayrıca altını çizmek isterim. 
İstanbul Hukuk Fakültesi’nde de üç kontenjan için adaylar yarışabilecek. Sözün özü, adaylar kılavuzu çok iyi incelesinler.

SADECE MESLEK LİSELİLER Mİ?

Son günlerde gazetelere düşen bazı haberler dikkatimi çekiyor. Konu katsayı mağduriyeti. Kamuoyunun bu haber ve söylemleri sağlıklı yorumlayabilmesi için bazı ek bilgiler verme gereği duyuyorum. 
Daha önce bu köşede 29 Nisan’da başlayarak üç hafta arka arkaya Türkiye’de ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sisteminin nasıl geliştiğini anlatmıştım. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*