Ösym 2013 Lys ek yerleştirme taban puanları - Ösym ek tercih kılavuzu 2013

Ösym 2013 Lys ek yerleştirme taban puanları - Ösym ek tercih kılavuzu 2013.23480
25.09.2013 / 11:00:59

Ösym 2013 Lys ek tercihler için taban puanları merak ediliyor. Binlerce öğrenci taban puanların peşinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ve ÖSYM'den LYS ek yerleştirmeler için beklenen açıklama geldi. Ek yerleştirme, tercih kılavuzu 2013 ÖSYM'nin internet sitesinden duyuruldu. Üniversite adayları için başvurular bugünden itibaren başladı. ÖSYM daha önce 'ön bilgilendirme' kılavuzunu yayımlamıştı. Adayların tercih yapmadan önce bugün yayımlanan (25 Eylül) kılavuza bakmaları ÖSYM tarafından öneriliyor.

"2013-2014 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır. 2013-ÖSYS merkezi ilk yerleştirmede tercih işlemi yapılabilen tüm Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK

Başvuru Merkezleri, resmi iş günü ve resmi iş saatleri arasında başvuru alacaklardır.Başvuru süresi uzatılmayacaktır. Adaylar, tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.

DİKKAT! TERCİH KILAVUZUNU DİKKATLİ İNCELEYİN

Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna 25 Eylül 2013 tarihinden itibaren ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır.

Ek yerleştirme işlemleri, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

ÖSYM BAŞKANLIĞI'NDAN UYARI VAR

"Bazı internet sitelerinde 2013-ÖSYS ek kontenjan bilgileri adı altında bilgiler yer almaktadır. Adayların bu bilgilere itibar etmemeleri, 2013-ÖSYS ek yerleştirme tercihlerini belirlerken sadece ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanan  2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzundan (25 Eylül 2013) yararlanmaları ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir."

KAÇ TERCİH YAPILABİLECEK?

Peki, adaylar ek yerleştirmelerde kaç tercih yapabilecek? Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. 

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar tercih yapmak istedikleri programları belirleyip tercihlerini sıraladıktan sonra tercih formunu 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında internet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak ÖSYM'nin "www.osym.gov.tr" internet adresindeki "Tercihler" alanındaki 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih başlıklı alana TC kimlik numaraları ile şifrelerin girdikten sonra ÖSYM’ye gönderebilecek. Adayların bu işlemden sonra ekranda "Tercihleriniz … tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir" uyarısını görmeleri gerekiyor.

Başvuru merkezi aracılığıyla tercihleri göndermek isteyen adaylar ise doldurdukları tercih formu ve nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarıyla birlikte 25-30 Eylül arasında bir başvuru merkezine giderek başvurularını yapabilecek. Tercih hizmeti ücreti olarak adaylardan 3 lira alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*