ÖSYM'den '15 dakika kuralı' için açıklama

ÖSYM'den '15 dakika kuralı' için açıklama.17576
  • Giriş : 18.10.2017 / 10:36:00
  • Güncelleme : 18.10.2017 / 10:40:33

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 15 dakika kuralına ilişkin bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TEOG'un ardından değiştirilen üniversite sınav sistemi ile ilgili açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, geçtiğimiz yıllarda tartışma yaratan 15 dakika kuralının kaldırıldığını, sınav saatinin 10.00 olduğunu belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, değişen üniversite giriş sistemi, süresi ve ücretleri hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Özer, sınav başvurularının mart ayında, sınavın ise haziranda Ramazan Bayramı sonrasında yapılacağını açıkladı. Üniversite sınavına girecek adayların en çok merak ettiği konulardan biri olan sınav süresinin de uzatıldığını açıklayan Prof. Özer, "Adayların en çok şikayetçi olduğu giriş ücreti ile süre konusunda çalışmalar yapıyoruz. Soru sayısı azaldığı için ölçme kabiliyetine sağlıklı olarak odaklanacağız" dedi.

Prof. Özer, 15 dakika kuralı ve sınav ücretleri hakkında şu bilgileri verdi:

"15 dakika kuralı kalktı, Adaylar artık geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00 olacak, bu saatten sonra gelenler alınmayacak. Sınav ücreti daha önce 160 TL civarındaydı. Biz iki sınav için 120 TL almayı planlıyoruz. YGS'de 60 TL, LYS'nin her biri 40 TL idi. Bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 TL çıkıyordu. Şimdi daha az çıkacak."
Özer, açık uçlu soruların da ilk oturumda olmasını planladıklarını söyledi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*