Ösym ek tercih kılavuzu 2013 - Ösym ek yerleştirme 2013 - Üniversite ek yerleştirme

Ösym ek tercih kılavuzu 2013 - Ösym ek yerleştirme 2013 - Üniversite ek yerleştirme.32219
22.09.2013 / 13:41:09

Ösym ek yerleştirme kılavuzu açıklandı. Binlerce öğrenciyi ilgilendiren kılavuz Ösym'nin sitesinde yayınlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ÖSYM, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzunu açıkladı. Tercihler 25-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. ÖSYM'nin sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu 22-24 Eylül 2013 tarihleri arasında ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanacak.

Ösym ek tercih kılavuzunu indirmek için buraya tıklayın.

Kılavuzun adaylara ön bilgi vereceği için, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekecek. Ek kontenjanlar için başvurular ise 25 Eylül-30 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Adaylar,tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerde değişiklik yapabilecek. ÖSYM, tercih işlemi tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde internet adresinden tercih bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Ek yerleştirmede tercih için 2013 ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilememiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekiyor.

Arzum Onan: Parasızlıktan üniversite okuyamadım

Ünlü oyuncu Arzum Onan, parasızlık ve babasının hastalığı nedeniyle üniversite okuyamadığını söyledi. Onan, en büyük hayallerinden birinin mimarlık olduğu ifade etti.

Arzum Onan, üniversiteye gidemediğini, en büyük hayallerinden birinin mimarlık okumak olduğunu söyledi. Hayatına dair açıklamalarda bulunan Onan şunları söyledi: "Daha önce kimseyle paylaşmadığım bazı noktaları sizinle paylaşmak istiyorum. Ben üniversiteye gidemedim. Babamın hastalığı ve paraya olan ihtiyaçlarımızdan dolayı. Benim apar topar hiçbir şey anlamadan modelliğe başlamamdan dolayı. Devamında oyunculuğa başladım. Çok ama çok mimar olmak istemiştim."

Yıllar ilerledikçe hayallerini taştan ve ahşaptan çıkardığını söyleyen Onan, kendini keşfetme yolculuğundan şöyle söz etti: "Üniversiteyi kazansaydım nasıl bir hayatım olurdu diye düşünüyorum. Daha sonra çamura dokunuyorum. Hayalimde ki düşünceleri kütlelerden çıkarıyorum. Taştan ya da ahşaptan. O zaman diyorum ki her şeyi sıfırlıyorum. Asıl kendimi keşfettiğim an işte o an oluyor. Şimdi geldiğim noktada iyi ki diyorum. İşte bu benim belki kendi sınırlarımı keşffettiğim an olabilir. Hayat bir şekilde bizi ne kadar doğru planladığımızı düşünürsek düşünelim ummadığımız yerlere götürebilir. Orada mutsuz da olabiliriz. İkinci şans ve bunu üstelik İstanbul Üniversitesi'nin yapmış olması çok önemli bir şey. Yine de zaman zaman ailevi koşullar ya da aile işini devam ettirmeler özgür tercihler yapmamızı engelliyor."

Metin Tekin: Üniversite hocam, Milli Takım kampını izci kampı zannetti

Eski Beşiktaşlı futbolcu ve spor yorumcusu Metin Tekin, üniversite ve futbolculuk yıllarında yaşadığı anılarını anlattı. Tekin, üniversitede istatistik hocasının Milli Takım kampını izci kampı zannetiğini söyledi.

Üniversite ve Futbol yaşamıyla ilgili konuşan Metin Tekin, hedefe ulaşmak için katedilen yolcuğun insanın hayatında çok önemli olduğunu belirtti. Tekin, "Bu bir yolculuktur. Önemli olan hedefe ulaşmak değil, ulaşma yolculuğudur. Özellikle bizim meslekte bunu şampiyonlukta çok yaşarsınız. Şampiyonluk hedeftir. Sportif anlamda oyuncuların hepsinin hedefi şampiyonluktur. Sonra şampiyon olunca 'şampiyonluk bu mudur?' dersiniz. Şampiyonluk o akşam da biter. Böyle duygular yaşama fırsatım da oldu." diye konuştu.

Kendisi için en önemli noktalardan birinin bir maçta iki gol atabilmek olduğunu ifade eden Tekin, "Benim ergenlikten sonra gençlik dönemimde iki çevrem vardı. İlk çevremde önemli olan iyi Futbol oynamak vardı. Diğer çevremde ise eğitimli olmak. Önemli olan top oynamak değildi. Bu çevrem için başarı üniversite kazanmaktı. Bu iki çevremde de başarılı oldum. Önce futbolcu oldum. Fakat ilk sene üniversite sınavını kazanamadım. Bu çevremde hiç saygınlık görmedim. Onlar için futbolculuk hiçbir şeydi. Daha sonra iktisat okudum. O dönemlerde iktisat popüler bir bölümdü. Bu bölümle ama hiçbir ilgim yoktu. Sadece popüler diye okudum. Keşke o zaman sinema televizyon okusaydım. Benim daha heyecan duyacağım meslekler olurdu. Tarih bölümü de beni çok etkilemiştir." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*