ÖSYM sonuç 2013 - ÖSYM sınav sonuçları - Üniversite sınav sonuçları

ÖSYM sonuç 2013 - ÖSYM sınav sonuçları - Üniversite sınav sonuçları.11004
01.07.2013 / 13:21:17

Prof. Dr. Ali Demir, ÖSYM LYS sınav sonuçları açıklamasını bugün yaptı. İşte Ali Demir'in açıklaması...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ÖSYM sınav sonuçları için osym.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz... Öte yandan taban puanlara buradan ulaşabilirsiniz...

Diğer yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, haziran ayında KPSS sonuçlarına göre yerleştirme işlemleri için Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen kadro ve pozisyonların ÖSYM'ye gönderildiğini söyledi. Bakan Çelik, 247 kurum ve kuruluşunca toplam 18 bin 846 kadro talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Faruk Çelik, 2013 yılı Haziran ayında KPSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirme işlemleri için Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen kadro ve pozisyonların ilan edilmek üzere ÖSYM Başkanlığı'na gönderildiğini söyledi. Çelik, 247 kamu kurum ve kuruluşunca toplam 18 bin 846 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunulduğunu söyledi.

Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarınca Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen kadro ve pozisyonlar, Nitelik Kod Kılavuzu ve mer'i mevzuat açısından incelenerek ilan edilmek üzere ÖSYM Başkanlığı'na gönderilmiştir. 2013 yılı KPSS Yerleştirme Takvimine göre 24 Haziran-3 Temmuz 2013 tarihleri arasında tercihlerin alınacağı 2013/1 Yerleştirmelerinde, 247 kamu kurum ve kuruluşunca toplam 18 bin 846 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunulmuştur." denildi.

KADRO VE POZİSYONLAR

Talep edilen toplam kadro ve pozisyonların yaklaşık yüzde 11'i ortaöğretim, yüzde 33'ü ön lisans, yüzde 56'sı lisans düzeyinde olurken, bu kadro ve pozisyonların kamu kurum ve kuruluşlarına göre dağılımı şu şekilde:
"190 sayılı KHK'ya tabi kurumlar (Üniversiteler hariç) 13 bin 211 adet, üniversiteler 3 bin 441 adet, Mahalli İdareler 1 bin 19 adet, Kamu İktisadi Teşebbüsleri bin 159 adet, diğer(MGK Genel Sek.) 16 adet."

Talep edilen toplam kadroların hizmet sınıflarına göre dağılımı ise Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı 5 bin 761 adet, Genel İdare Hizmetleri Sınıfı 8 bin 819 adet, Teknik Hizmetler Sınıfı 2 bin 502 adet, Avukatlık Hizmetleri Sınıfı 292 adet, Yardımcı Hizmetler Sınıfı 310 adet, Eğitim-Öğretim Hizmetleri Sınıfı 3 adet."

KİT pozisyonlarının öğrenim durumlarına göre dağılımına bakıldığında da ortaöğretim 117 adet, ön lisans 249 adet, lisans 793 adet.

Öte yandan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ÖSYM'nin Türkiye'de sosyal adalet sağlayan bir kurum olduğunu bunun için de yıpratılmaması gerektiğini söyledi. Uluslararası bazda sınav yapmak arzusunda olduklarını vurgulayan Demir, bazı ülkelerin ÖSYM'yi örnek alır hale geldiklerini ve birkaç ülkeden sınav yapılması için teklif aldıklarını söyledi.

Kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri tarafından kurulan Uluslararası Yöneticiler Derneği'nin (YÖNETDER) bu haftaki konuğu ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir oldu.
ÖSYM'nin iş yükünün ağır olduğunu belirten Demir, katılımcılara hitabından 2012 yılında 464 milyon sayfa soru kitapçığı bastıklarını, soruların hazırlanıp basım işinde çalışan bazı personelin aynı dönemde 215 gün kapalı mekanda kaldığını belirtti.
Demir, sınav güvenliğine çok önem verdiklerini, bu yıl saklama merkezlerinde ve nakil araçlarında kullanılmak üzere elektro-mekanik kitlilerin kullanılmaya başladığını kaydetti.

    BAZI PERSONEL 215 GÜN KAPALI ALANDA KALDI

    'ÖSYM'nin Misyonu ve Vizyonu' adlı bir sunum yapan Prof. Dr. Ali Demir, 2010 yılından bu yana ÖSYM'deki gelişmeleri örnekleriyle anlattı. Demir, sınav güvenliğinden kurumun geleceğine kadar birçok konuda önemli bilgiler verdi.

    Sunumuna ÖSYM'nin sosyal adalet sağlayan bir kurum olduğunu vurgulayarak başlayan Prof. Dr. Demir, kurumun Türkiye'nin göz bebeği olması gerektiğini ve yıpratılmamasının önemli olduğunun altını çizdi. Göreve geldiklerinde öncelikli olarak misyon ve vizyonu belirlediklerini, hemen arkasından da stratejik plan yayınladıklarını ifade eden ÖSYM Başkanı, "Her yıl, 167 sınav merkezinde (Türkiye, KKTC ve Kırgızistan) 40'tan fazla sınav yapmaktayız. Bu sınavlarda yaklaşık 9 milyon adayı 120 bin salonda sınava alıyoruz. 2012'de bir günde 2 milyon 850 bin adayın sınavını yaptık. 464 milyon sayfa soru kitapçığı basmışız. 215 gün kapalı mekanda hapis kalmışız. Aynı şekilde 1 milyon 600 bin kişi bizim sınavlarda görev yapmış. Bu organizasyonu bir gayeniz olmazsa yönetemezsiniz. Bizim de gayemiz, herkese hak ettiğini vermek. Herkesin adil yarışacağı bir sınav sistemini Türkiye'ye kazandırmak. Bir yarış düşünün ve birileri bitiş noktasına bir şekilde taşınmışlar. Start noktasından başlayan ile adil yarışmaları düşünülebilir mi? İşte biz herkesin aynı noktadan yarışa başlamalarını ve aynı şartlarda yarışmalarını istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*