ÖSYM'den 'alan dışı tercih' açıklaması

ÖSYM'den 'alan dışı tercih' açıklaması.14876
  • Giriş : 19.07.2010 / 16:31:00

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, bu sene tüm programlara alan dışı yerleşme olabileceğini, ancak sayı sınırlı olduğundan ilgili programların minimum puanlarının yükselmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, 2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yapılan bazı yanlışlıklar ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kılavuzda adaylara yardımcı olmak için bir önceki yılın en küçük puanı ile başarı sıralarının verildiğini hatırlattı. Ancak bu yıl sistemde yapılan değişiklikler nedeniyle verilebilecek minimum puan ve başarı sırası bulunmadığını dile getiren Yarımağan, "Çünkü geçen sene farklı bir puan türü ile öğrenci alındı. Değer aralıkları 100-300'tü. Başarı sıraları farklıydı. Bunları verdiğimizde öğrencilere karşı yanıltıcı oluruz. O yüzden hiç yoktan iyidir mantığı ile bir benzetim çalışması yaptık." diye konuştu.

Yapılan benzetim çalışmasının sonuçlarının gerçek değerlerin elde edilmesini sağlamadığını dile getiren Yarımağan, "Çünkü olmayan gerçek değerleri elde etmek için bu seneki sınavı geçen sene de yapmamış olmamız gerekirdi." dedi.

Gerçek değerleri bulmak mümkün olmadığından, geçen seneki puanların bu seneki karşılığını bulmak için pratik bir formül verdiklerini hatırlatan Yarımağan, isteyenlerin ise kılavuzda yayınlanan benzetim sonuçlarını kullanabileceğini söyledi.

Kılavuzda yayınlanan tüm programlarla ilgili yanlış yapıldığına dair tepkiler geldiğini dile getiren Yarımağan, "Hayır, yanlış değil. Yanlış değil ama gerçeğini de bilmiyoruz. Doğrusu yok." ifadesini kullandı.

Yarımağan konuşmasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne geçen yıl giren en küçük puanlı öğrenci ile, benzetme çalışmasındaki en küçük puanlı adayın bilgilerini karşılaştırarak verdi.

Adayın ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının yüksek olduğuna dikkat çeken Yarımağan, "Bu aday geçen sene okul başarısının sağladığı avantaj ile bir miktar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girmiş. Bu seneki sistemde olsa bu aday giremeyecekti. Çünkü okul başarısının etkisi azaltıldı." şeklinde konuştu.

Yarımağan, şöyle devam etti: "Geçen sene 2 bin 300. adayın yerleştiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne bu yıl simülasyon çalışması ile 5 bin 500. adayın yerleşeceği, geçen sene yerleştiğini söylüyor. Bu tamamen ön bilgi. Bu sene Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin başarı sırası belki 3 bin belki 4 bin olur. Ama bu çalışma bize en fazla 5 bin 500'e kadar uzayabilir diye bir bilgi veriyor. Tercih yaparken, benim sıram 4 bin, kılavuzda yer alan 5 bin 500. Ben yazdığımda mutlaka girerim diye bir yorum yapmak son derece yanlış. Girmeyebilir. Geçen sene 2 binmiş, simülasyon 5 bin 500 demiş. Bu sene kaç bin olacağı konusunda bir fikrimiz yok. Yani bilen yok. Çok geniş düşünmek durumundayız."

"TÜM PROGRAMLARA ALAN DIŞI YERLEŞMELER OLABİLİR"

Geçen sene katsayılar arasındaki fark nedeniyle birçok programa alan dışı yerleşme imkanı olmadığını hatırlatan Yarımağan, "Bu sene kılavuzdaki başarı sıraları da gösteriyor ki, tüm programlara alan dışı yerleşmeler olabilir." dedi.

Ancak alan dışından yerleşmelerin sayısının düşük olacağının altını çizen Yarımağan, "Bir mühendislik ya da tıp programına alan dışı yerleşen 3- 5 kişi ile sınırlı kalacaktır. Bu alan dışı yerleşmeler nedeniyle programın minimum puanı yükselmeyecektir." ifadesini kullandı.

EK PUANLI YERLEŞMELER VE TERCİHLER

Ek puanın etkisinin bu sene ciddi bir biçimde azaltıldığını söyleyen Yarımağan, bunun sonucu olarak özellikle öğretmenlik programlarına geçen yıla göre öğretmen liseleri dışından daha çok sayıda aday yerleşeceğini aktardı.

Tercihlerin 30'a çıktığını hatırlatan Yarımağan, adayların yerleştirme puanı ve başarı sıralarına bakmaksızın en çok istedikleri belirli sayıda programı istek sayısına göre başlara yazmalarında fayda olduğunu aktardı. Adaylara, "gönlünüzde olan programları yazın' diye seslenen Yarımağan, şöyle devam etti: "Tabiî ki, yerleşme olasılığınız yüksek değildir, ama sıfır da değildir. Bir yükseköğretim programına yerleşmek sizin için önemliyse, tercih edeceğiniz programlar arasında 2009'daki başarı sırası, sizin başarı sıranızdan olabildiğince daha büyük olan programların bulunmasını sağlayın."

Yarımağan, kazanıldığı takdirde kayıt yaptırılmayacak programların da kesinlikle yazılmamasını istedi.

Yarımağan, tercihlerin geniş bir aralıktan, özellikle başarı sırası göz önünde bulundurularak yapılmasını tavsiye etti. Tercih yapmayı çok mekanik bir olay olarak ele almamak gerektiğinin altını çizen Yarımağan, adayların kendilerine 'Sınav olmasaydı kaydımı gidip nereye yaptırırdım?' sorusunu yöneltmesi gerektiğini söyledi.

Tercih yapmanın bir otomasyon işi olmadığını söyleyen Yarımağan, "Tercih robotlarıyla, bilgisayarla falan tercih yapmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanmıyorum. Tercihte istek sırası önemlidir. Sadece istek yapan kişinin biraz ayağı yere basacak." diye konuştu.

TM MEZUNLARINA UYARI

Yarımağan, yapılan başka bir yanlışlıkla ilgili de adayları uyardı. Daha önce TM mezunlarının, MF4 puanı ile hiçbir programa alan içi yerleşmediğini hatırlatan Yarımağan, "Öyle olduğu için biz TM mezunlarının, MF-4 başarı sıralarını hesaplamıyorduk. Bu sene, tek bir program, Kent İçi Tasarım Programına TM mezunları da alan içi yerleşecekler. Yani 0.15. Biz bu bilgiyi eksik vermişiz. Kent İçi Tasarım Programını tercihleri arasında göstermek isteyen TM mezunu adaylar, önümüzdeki günlerde internet sayfasından sonuçlarına bir defa bakarsa bu sene MF -4 puan türündeki başarı sıralarını görecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*