Oto hırsızından camiye yardım!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Araba hırsızlığı yaparken çökertilen çetenin kazandığı paraların bir bölümüyle camilere yardım ettiği belirlendi. Operasyonda 19 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi ekipleri, satın aldıkları tamiri mümkün olmayan kazalapmış ve hurda araçların şasi ve motor numaralarını, İstanbul'dan çaldıkları aynı model araçlara taktıkları iddia edilen bir çeteyi çökertti. Çetenin lideri olduğu iddia edilen iki üniversite mezunu 42 yaşındaki Mehmet Apti Summak ile babası, kardeşi ve kayınbiraderinin de aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Summak'ın kazandığı paraların bir bölümünü yardım amacıyla camilere verdiği belirlendi.

Bir ihbarı değerlendiren ekipler, Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi bağlı Matematik Bölümü ile Gaziantep Üniversitesi Kilis Meslek Yüksek Okulu Gümrük İşletme Bölümü'nü bitiren Mehmet Apti Summak'ı savcılığın izniyle takibe aldı. Yapılan araştırmada, araçlara sahte plaka ve ruhsat verip, motor numaralarında değişiklik yaptığı için daha önce bir kaç kez gözaltına alınıp, cezaevinde de yatan Summak, önceki gün tekrar gözaltına alındı.

Yapılan sorgulamasında, kaza yapan ve hurdaya dönen araçları çok ucuza satın alıp, aynı renk ve modelde otomobilleri, İstanbul'da çaldırıp, kaza yapan aracın plakası ve şasi numarasını bu araca takarak piyasaya sürdüğü belirlenen Summak'ın, çaldırdığı bazı araçları ise parçalayarak yedek parçalarını sattığı ortaya çıktı.

Summak, çaldıkları her lüks araba için hırsızlara 3- 5 bin YTL para verdiğini söylerken, babası Mehmet Haluk (64), kardeşi Hüseyin Taner Summak (33), kayınbiraderi Fahrettin Köroğlu (21) ile araçları çalıp parçaladığı, sahte fatura kestiği öne sürülen Fatih Ersoy (26), galericilik yapan Hürrem Karadeniz (46) ile oğlu Atilla Karadeniz (23), yedek parça satan Nejat Özpolat (63) oğlu Ümit Çağatay Özpolat (35), Mehmet Güler (33), kardeşi Sami Güler (39), Mesut Kaya (32), Nazım Özkan (58), Mustafa Kırk (37), Bayram Soylugan (34), Bekir Köroğlu (39), Mehmet Çoban (53), Mehmet Köseler (48), kardeşi İbrahim Köseler (39) gözaltına alındı.

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, çalıntı araçlardan sökülen parçalar, bu araçlara ait ruhsat, plaka ve belgeler, şasi ve motor numaralarının çalınan otomobillere monte edilmesinde kullanılan yazı ve rakam numaratörleri ile bilgisayar ele geçirildi.

Sorgulama sonunda zanlıların çaldıkları 6 araç bulunup sahiplerine teslim edilirken, sanıklar tarafından çalındığı belirlenen 14 araç ise polis tarafından incelemeye alındı. Bu arada, Mehmet Apti Summak'ın yasadışı yollardan kazandığı paraların bir bölümyle camilere yardımda bulunduğu da belirlendi.

İfadeleri alınan zanlılar, ‘suç işlemek için örgüt kurmak’, ‘örgüte üye olmak’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘dolandırıcılık’ ve ‘hırsızlık’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious