Oto hırsızlığında acil önlemler!

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Polisten araç sahiplerini uyararak, tedbirin, hiçbir zaman sigortalamaktan daha kötü olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otomobil hırsızlığı ve otomobilden hırsızlığın son günlerde artan bir suçluluk çeşidi olduğuna dikkat çeken emniyet yetkilileri, araç sürücülerini, "Tedbir, hiçbir zaman sigortalamaktan kötü değildir." diye uyarıyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde 'Otomobil hırsızılğına karşı önlemler' başlıklı uyarı açıklamasında, otomobil hırsızlıklarına karşı alınacak önlemlere dikkat çekiyor. Yapılan gözlemlerde park edilen araçların içinde her zaman araca ait belgelerin ve yedek anahtarlarının bırakıldığını belirleyen polis, genellikle araçların, trafiğin ortasında ve mağazaların önünde çalışır bir vaziyette bırakıldığını, bunun da hırsızlara 'davetiye' çıkarmak anlamına geldiğini söylüyor.

Tedbir almanın hiçbir zaman sigortalamaktan kötü olmadığına işaret eden emniyet, araç sürücülerini uyarıyor: "Seyahatlerinizde ve izinlerinizde aracınızın çalınması hiç de iyi bir olay değildir ve büyük problemleri de yanında getirir. Şunu da biliniz ki, hırsız çalmış olduğu araç ile bir trafik kazasına karışabilir. Bunun dışında, çalınan aracınız başka bir suçun işlenmesinde (mesela hırsızlık, soygun vb.) kullanılabilir. Düzenli bir emniyet tedbiri uygulamakla belki başka bir suçu önleyebilirsiniz."

"3 SANİYELİĞİNE DE OLSA KESİNLİKLE ANAHTARI ARAÇ ÜZERİNDE BIRAKMAYIN"

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, otomobil hırsızlıklarına karşı alınacak tedbirleri "Mekanik tedbirler, elektronik tedbirler, çevre güvenliği, iç kısım güvenliği ve nasıl bir alarm" başlıkları altında topladı. İşte polisten araç sahiplerine hırsızlıklara karşı alınacak altın değerindeki tavsiyeler: "Mekanik Tedbirler: İlk etapta suçluların korkutulması amacını taşır ve hırsızlığın gerçekleşmesini önler. Özel emniyet çubukları direksiyonun çevrilmesini engellemektedir. Özel numaralı kilitler, çekilmiş olan el frenin inmesini engellemektedir. Ülkemizde henüz kullanılmayan araç numarasının bütün aracın camlarına gravüre edilmesi. Bunun için de ayrı bir güvenlik belgesi de verilebilmektedir. Vitesin oynamasını engelleyen kilitler. Hem vites kolunu hem de aynı zamanda el frenini kilitleyen kilitler vardır. Elektronik Tedbirler: Orta sınıftaki araçlarda 'bölücü' kullanılarak belirli özellikler için faydalanılabilir (ateşleme, benzin akışını kesme gibi). Hiçbir zaman klipsli ya da çekmeli kullanmayınız. Anahtarı aracın üzerinde bırakmayınız. Camları ve kapıları kapatınız, kilitleyiniz. Araçta herhangi bir belge bırakmayınız. Yedek anahtarı araçta bırakmayınız. Otostopçuları almayınız."

"ALARM TAKTIRMAYI İHMAL ETMEYİN"

Polis, araç sahiplerine alarm tertibatının hırsızlıkları büyük ölçüde engellediğini anlatıyor. Orta kazanç düzeyinde bulunan insanların araçlarda, özellikle en çok rağbet edilen markalardan olan Mercedes, Audi, BMW ve lüks sınıfa giren araçlara alarm takılmasını tavsiye eden polis, alarm alırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Alarmın zorlamalara karşı ve kilitli kapıların zorlanmasına karşı (Kapılar, Bagaj, motor kaputu vb.) bütün açma yerlerinin emniyetli olması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Değişik dokunmalarda veya camın kırılmasında alarmın çalışması için. Nasıl bir alarm? Dışarıdan erişilmeyecek şekilde bir yedek siren bulundurunuz veya sistem için her zaman yedek pil bulunsun. Bütün hatlara yapılabilecek sabotajlara karşılık güvenlik tedbirlerini almak. Akustik alarm (30 saniyelik 9 sinyalli optik alarm 4 dakikalık). Sistemin yapılması için düzenli olarak oto alarm tertibatlarının montajını yapan firma yetkilisine başvurulmalıdır. Mekanik titreşim araçları tavsiye edilmemektedir. Lüks sınıfındaki araçların kullanılmasında dikkat edilmesi gereken ise park yerinin denetim gereken ise park yerinin denetim altında olması, özellikle seyahatlerde (yurtdışı) ya da kapalı parklarda araçların park edilmesinde. Eğer aracınızın alarmı arka arkaya çalmaya başlarsa, aracınızın alarmını kapatmayınız, sadece aracınızın park yerini değiştiriniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious