Oto kiralarına yüzde 20 zam

  • Giriş : 07.01.2008 / 09:31:00

Maliye Bakanlığı'nın leasing'de yüzde 1 olan KDV'yi yüzde 18'e çıkarması araç kiralama şirketlerini de etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şirketler daha önce yüzde 1 KDV ile sattıkları ikinci el araçlarını bundan sonra yüzde 18 KDV ile satacak. Kira fiyatları bu nedenle yüzde 15-20 artmaya başladı

Maliye Bakanlığı'nın leasing (finansal kiralama) sektöründe yüzde 1 olan KDV oranını yüzde 18'e çıkarması leasing sistemine dahil olan otomotiv kiralama şirketlerinin de maliyetlerini artırdı. Şirketler bu vergi artışını kiralık otomobillerde yüzde 15-20 oranında fiyat artışıyla yansıtmaya başladı.
Maliye Bakanlığı, leasing sektörüne teşvik amacıyla uygulanan düşük KDV oranlarını 2007'nin sonunda artırarak leasing şirketlerine yeni yıl sürprizi yapmıştı. 2007 nin son günü Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı vergi değişikliği, otomobil kiralama sektörüne has ikinci el araç satışının KDV'sini yüzde 1'den yüzde 18'e çıkardı. Yani şirketler artık kiraya verdikleri araçları satarken satış bedeli üzerinden yüzde 1 yerine yüzde 18 KDV verecek. Aradaki fark ise otomotiv kiralamada fiyatları yükseltecek.

'Yapılması zorunlu hale geldi'
Türkiye'nin en büyük otomotiv kiralama şirketi Intercity Rent A Car'ın İcra Kurulu Başkanı ve genel müdürü Vural Ak, "Bize ek maliyet getiren bir uygulama olmasına rağmen, sistemdeki boşlukları kendi lehlerine doldurmaya çalışan bazı uygulamacılar yüzünden yapılması zorunlu hale gelen bir uygulamaydı" dedi.
Çoğu otomobil bayisi ve galerilerinin oto kiralama yaptıklarını beyan edip aldıkları araçların KDV'sini hemen mahsup ettiklerini söyleyen Ak, "Aynı şirket çatıları altında yaptıkları diğer ticari faaliyetlerden elde ettikleri KDV ve kurumlar vergilerini ödemeyerek kendilerine avantaj sağlıyorlardı" diye konuştu.


'Vergi kaybı 95 milyon dolar'
Vural Ak, bazı galericilerin satın aldıkları araçları önceden anlaşarak kullanıcılara sattığını ancak araçların devirlerini vermeyerek kendi üzerlerinde kayıtlı tutup vergi avantajını kullandıklarını ifade etti. Finansal leasing'e yıllar önce çıkarılan bir kanunla teşvik verildiğini hatırlatan Ak, "Bunun son iki yıldır suiistimal edildiğini gözlemledik. Devlet 2007 yılında bu yollarla düşük vergi oranı nedeniyle 95 milyon dolar zarar etti" dedi.
Maliye Bakanlığı ile bir yıldır görüştüklerini söyleyen Ak şöyle devam etti: "Bu kararın bize zararı çok ama razıyız. Çünkü sektör bundan sonra disiplinli hale gelecek. Sadece bu işi yapanlar sektörde olacak. Otomotivde kiralar hem bireysel, hem de filo kiralamada yüzde 15-20 oranında artacak. Biz artışı bu hafta fiyatlarımıza yansıttık."
Türkiye'nin en büyük ikinci otomotiv kiralama şirketi Beyaz Filo Kiralama'nın genel müdürü Gürkan Gençler de vergi değişikliğiyle sektörde işi iyi yapanların kalacağını vurguladı. Gençler, "Filo olarak verilen B sınıfı bir aracın aylık kirası 350 avrodan 400 avroya çıkacak" dedi. Gençler vergi oranlarına rağmen bu yıl 9 bin olan araç parklarını 13 bine çıkaracaklarını da söyledi.


Fiyat nasıl yükseldi?
Vural Ak'ın verdiği bilgiye göre kiralama şirketleri değişiklikten önce kiraya vermek üzere aldığı aracı satış fiyatına yüzde 18 KDV eklenerek satın alıyor, verginin 17 puanlık bölümünü geri almak üzere bilançosuna yazıyordu. Kiraya verdiği eski aracı sattığında ise satış fiyatı üzerinden yüzde 1 KDV veriyordu. Yeni düzenlemeyle kiraya verildikten sonra aracın ikinci el fiyatı değişmezken yüzde 18 KDV ikinci el satış fiyatı üzerinden düşülüyor. Böylece aracın fiyatı yüzde 17 daha düşmüş oluyor. Bu düşüş oto kiralamacıların maliyetini artırdığı için kira fiyatları da artıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious