Oto satışı doludizgin

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Ekonomik istikrarla paralel gelişen otomotiv pazarı bu yıl beklentilerden daha iyi bir başlangıç yaptı; ilk dört ay sonucunda ortaya çıkan satış rakamları talebin devam ettiğini gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nisanda yüzde 11 artan otomobil satışlarında yılın ilk dört aylık dönemindeki büyüme de yüzde 10,9 olarak gerçekleşti. Nisan sonu itibarıyla son bir yılda Türkiye'de yerli ve yabancı toplam 450 bin otomobil satıldı. Ocak-nisan döneminde yüzde 15,9 artarak 85 bine yaklaşan ithal otomobillerin pazar payı ise yüzde 71'e çıktı. Türkiye'den yurtdışına 4 ayda satılan otomobil sayısı ise yüzde 20'ye yakın artarak 125 bin adete kadar yükseldi.

Gerçekleşen rakamlar Türkiye'de üretim yapan otomotiv şirketlerini memnun etti. Otomobil satışlarındaki artışın ekonomideki istikrara paralel olarak yeni talepler doğurduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, yapılan iyi başlangıca rağmen büyüme hızının giderek yavaşlayacağı tespitinde bulundu. Özüner, “Hiç otomobili olmayanlar bile fiyatlara bakıp ben de mi alsam demeye başladı ya da yenileme yaşı aşağı çekildi. Yılın ilk dört ayında görülen satış rakamlarında kurların düşük kalmasından kaynaklanan düşük fiyatların etkisi çok oldu. Yılın bundan sonraki kısmı için büyüme hızı aynı oranda sürmez.” değerlendirmesinde bulundu. Ekonomik istikrar ağır kamyon sınıfındaki üretimi otomobilin de üzerine taşıdı. Ağır kamyon sınıfında yüzde 25'e varan büyüme, birçok sektör açısından referans alanlardan biri olan inşaatta görülen canlılığa bağlanıyor. Özüner, “Ekonomideki olumlu gidişatın sürmesi tüm ticari araçları, en çok da kamyonları etkiliyor. Bu yıl içinde ağır ticari satışlarının otomobilden daha fazla büyüme göstermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Hyundai Assan Yurtiçi Pazarlama ve Satış Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu da 4 ayda yakalanan satış rakamlarının beklentilerinin üzerinde olduğunu kabul ediyor. Tahminlerinin üzerindeki artışta, sunulan kredi ve fiyat avantajlarının etkili olduğunu kaydeden Tarakçıoğlu'na göre otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki hareketlilik, maliyet artışlarından kaynaklanacak küçük düzeltmeler dışında yıl sonuna kadar devam edecek.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), sektörde üretimin yüzde 22,1 artışla 48 bin 378 adete yükselirken, yurtiçi satışların 40 bin 177 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Satışta geçen yıl nisana göre yüzde 11 artış sağlandı. İthal edilen otomobil sayısı ise yüzde 16,3'lük bir büyümeyle 27 bin 300'e çıktı. Türkiye'deki otomobil fabrikalarında üretilen araçların 38 bin 940'lık büyük bölümü ihraç edildi. Yurtdışına gönderilen otomobil sayısında yüzde 41,8'lik ilerleme kaydedildi. İhracat geliri ise yüzde 29,4 artışla 503 milyon dolara yükseldi. Yurtiçinde satılan otomobillerin 33 bin 897'sini yerli üretimler oluştururken, ithal otomobilin payı 84,7 bine ulaştı. İthal otomobillerin pazar payı yüzde 68'den yüzde 71'le şimdiye kadarki en yüksek seviyeye çıktı. Buna karşılık ihracat yüzde 19,6 büyürken, sağlanan döviz geliri 1,6 milyar doları aştı. Türkiye'de üretilen otomobil sayısı da 168 bini geçti. Motorlu taşıt ihracatından yılın ilk 4 ayında sağlanan döviz geliri 4,3 milyar dolara yaklaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious