Otobüs duraklarında sigara içmek yasak

Otobüs duraklarında sigara içmek yasak.16452
  • Giriş : 02.07.2009 / 20:28:00

Yeni sigara kanununda nargilenin de sigaradan sayıldığı belirtildi. Üç tarafı kapalı otobüs duraklarının ise kapalı mekan sayılarak sigara içilemeyeceği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB), esnaf ve sanatkarlar oda başkanlarına, sigara yasağı konusundaki değişiklikleri açıklamak ve İzmir'de uygulanmasıyla ilgili toplantı düzenledi.

İESOB toplantı salonunda yapılan panele katılan İzmir Vali Vekili Aydın Alper, kapsamı genişletilen yasa ile ilgili esnafın müşterilerini düşüreceği endişesini taşıdığını, fakat bunun olmayacağını söyledi. İESOB Başkan vekili Hilmi Kurtoğlu da, 'İzmir Tütün Kontrol Kurulu' oluşturulduğunun altını çizerek, esnafın cezalarla karşı karşıya kalmaması için bu panelin düzenlendiğini ifade etti

Değişikler hakkında bilgiler veren Uzman Dr. Sena Yapıcıoğlu, nargile, sigara, puro, pipo ve benzeri tütün ürünlerinin yasak kapsamında olduğunu, kahve ve lokantalarda bölme kabul edilmediğini söyledi. Kanundaki değişiklikle 'kapalı mekan' tarifine de değinen Yapıcıoğlu, "Kanunda tarifi 'sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı olan, kapısı, pencereleri ve girişi dışında bütün yan yüzleri geçici veya kalıcı kapatılmış alanlar' kapsamın otobüs durakları da dahil" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Doç. Dr. Oğuç Kılıç ise 'sigaranın zararını anne sütünün önlediği' haberinin külliyen yalan olduğunu söyledi. Sağlık Müdür Yardımcısı H. Vakkas Benli de uygulama hakkında bilgi verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*