Otobüs firmaları sıkıntılı

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Havayolu şirketlerinin rekabeti sonucu Van'da kontak kapatan 8 otobüs işletmesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) öncülüğünde sıkıntılarını içeren bir rapor hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantı sonucunda hazırlanan 7 sayfalık sıkıntıların dile getirildiği rapor açıklandı. Raporda şu konulara değinildi.

- Bölgelerarası fiyat eşitsizliği

Raporda Van ile Konya illerinin yolcu taşımalığında kullandığı fiyatların aynı olduğu ve mesafelerin dikkate alınmadığı ve Van'ın sınır illerden biri olduğuna değinen firma yetkilileri, batı illerine binlerce kilometre yol gittiklerini belirterek her gün düzenli olarak 77 sefer yapıldığını söyledi. Raporda Van ile diğer iller arasında acil bir fiyat düzenlemesinin gerektiği belirtildi.

- Nitelik yerine nicelik esas alınıyor

Yolcu taşımacılığında en önemli unsurun kaliteli hizmetin sunulması olduğunun altını çizen firma yetkilileri, Van'da yolcu taşımacılığının halkın öncelikli benimsediği bir hizmet ağı olmasına rağmen nitelik olarak istenilen düzeyde olmadığı kaydetti.

-Uçakla rekabet yapamaz durumdayız

Van'ın batı illerine uzak olması nedeniyle zamandan kazanmak isteyen vatandaşların uçağı tercih etmelerinin de kendilerine zarar verdiklerini ifade eden firma yetkilileri, otobüs firmalarının korunmaları gerektiğini söyledi.

-Korsan taşımacılık yapılıyor

Firmaların yakındığı konulardan biri olan korsan taşımacılıkta otobüslerin hakkını ihlal eden minibüsçülerin Hakkari, Yüksekova, İstanbul, Bodrum, Muğla ve Konya'ya yolcu taşıdıkları belirtildi.

-Asker taşıyamıyoruz

Devletin terör olaylarının üstesinden geldiği belirtilen raporda her kesimin rahatlıkla yolculuk yapabildiği, fakat askerlerin halen taşınamadığından şikayetçi olundu.

Daha önce polis, asker, öğretmen ve esnafın seyahat için otobüsleri tercih etmemelerinden dolayı mağdur olduklarını belirten firma yetkilileri ile gelen ve giden askerlerin ya konvoyla ya da uçak kullanmalarının kendilerine büyük zarar verdiğini söyledi.

Son model araçlara sahip olduklarını belirten firma yetkilileri, artık asker taşımak istediklerini ifade etti.

-ÖTV ve mazot taşıyan otobüs sorunlarımız var

Mazota verdikleri paranın üçte ikisinin vergi olduğunu belirten yetkililer, mazot kaçakçılığını yapan otobüslerin de kendilerini olumsuz yönde etkilediklerini kaydetti.

Firma yetkilileri Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile mazot kaçakçılığı için kullanılan otobüsler hakkında gerekli çalışmanın yapılmasını istediklerini söyledi.

-İnsan kaçakçıları bilet alıyor

Firmalara bağlı yazıhanelerin bilerek ve isteyerek yasadışı yollarla ülkeye giren kişilere bilet satmadığının altını çizen firma yetkilileri, kendilerinden alınan biletleri insan kaçakçılarının sahte pasaport veya sahte nüfus cüzdanı kullanarak aldıklarını bildirdi.

Doğu insanının kıyafetleri ve konuşmalarıyla ayırt edilmelerinin zor olduğunun altını çizen yetkililer, otobüs personelinin bunları normal yolculardan ayırt edemediklerini ve yolda yapılan kontrollerde ele geçirilmeleri ile kaçakçı konumuna düştüklerini söyledi.

Personelin kimlik sorma, pasaport kontrolü yapma, pasaport ve kimliğin sahte olup olmadığını anlama konularında yeterli yetki ve bilgiye sahip olmadığı raporda yer verilen başlıklar içerisinde yer aldı.

-Otobüs sahipleri ruhsal bunalım sonucu kaza yapmaktalar

Raporda yer verilen sıkıntıların kiralık olarak firmalar tarafından çalıştırılan araçların genellikle sahiplerinin kullandığı ve ödenmesi gereken senetler, borçlar ve kredilerin kendilerini ruhsal bunalıma sürükleyerek kaza yapmalarına sebebiyet verdiği aktarıldı.

Ayrıca sigorta şirketlerinin kazalar nedeniyle artık sigorta şirketlerinin otobüs sigortası yapmaktan kaçındıkları belirtilirken yapılan kazalar nedeniyle büyük maddi zararların ülke ekonomisine gereksiz maddi külfet çıkardığı ve bunun yanında birçok can kaybının yaşandığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious