Otobüs firmalarının indim uyanıklığı

Otobüs firmalarının indim uyanıklığı.13705
  • Giriş : 12.05.2009 / 06:06:00
  • Güncelleme : 11.05.2009 / 23:04:19

Vatandaşların bir çoğu otobüs firmalarının 12 yaşa için yüzde 50 indirim sağlaması gerektiğini bilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Otobüs firmaları, yolcular çocuklarının kimliklerini gösterdikleri takdirde bilet fiyatlarında indirim yaptıklarını söylüyor. Eğer böyle bir ikazda bulunulmaz ise biletinizi normal fiyattan almak durumunda kalıyorsunuz.

Firmalar da yolcuları bu yönde bilgilendirmiyor. Ulaştırma Bakanlığı, vatandaşları yaz sezonuyla birlikte yüzde 50 indirimlerden yararlanması için uyardı. Bakanlık, indirim yapmayan firmaların da şikâyet edilmesini istedi.

Yaz sezonunun başlamasıyla, otobüs firmalarına yönelik vatandaşların şikâyetleri de artmaya başladı. Şikâyetlerin başında, 0-6 ve 7-12 yaş çocuklar için bilet fiyatlarında zorunlu olan yüzde 50 indirimin, otobüs firmalarınca dikkate alınmaması geliyor. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, vatandaşlara seslenerek, "0-6 veya 7-12 yaş çocuklarınız için yüzde 50 bilet indiriminden mutlaka yararlanın" uyarısını yaptı. Bunun, çıkardıkları yönetmelik gereği olduğunu dile getiren Aydın, uygulamayı yerine getirmeyen firmaların, bakanlık ve bölge müdürlüklerine şikâyet edilmesini istedi.

Talat Aydın, yönetmelik gereği, 7-12 yaş çocuklar için ikinci bir koltuk verilmesinin zorunlu olduğunu ve çocukların kucakta gitmesinin doğru olmadığını belirtti. Aydın, "Bilet fiyatı da, yüzde 50 indirimli olacaktır. Vatandaşın aleyhine uygulamada bulunan firmaların gözünün yaşına bakmayacağız. Bunun bilinmesini istiyorum." dedi.

"0-6 yaş ısterse bılet almayabılır"

Aydın, ailelerin istemeleri halinde 0-6 yaş çocukları için bilet almayabileceklerini dile getirdi. Aydın, "Bu yaş grubu içinde ayrı koltuk istenmesi halinde, yüzde 50 indirim yapılması zorunludur. Ancak, anne veya baba, 'ben kucağımda götüreceğim' derse o zaman bilet almasına gerek yoktur." diye konuştu. Talat Aydın, yasa gereği, otobüs firmalarına, bilet fiyatlarında yüzde 30'a kadar indirim yapma hakkı tanıdıklarını, buna karşın bazı firmaların bu indirimi istismar ettiklerini kaydetti. Aydın, firmalara tanınan indirim hakkının, özellikle kış sezonunda yolcu kaybetmemeleri için yapıldığını belirtti. Aydın, firmalara yönelik şikâyetler için şunları söyledi: "Firma, bilet fiyatını 50 TL'den 40 TL'ye indiriyor. Çocuk için indirim istediğinizde, 40 TL üzerinden değil de 50 TL üzerinden indirim yapıyor. Gelen tüm şikâyetleri mercek altına aldık. Bu tür uygulamaya giden firmalar için, sert tedbirlerimiz olacak. Daha sert tedbirleri içeren yeni bir yönetmelik çıkarmayı düşünüyoruz. Çünkü; burada iyi niyetin istismarı söz konusu." Bilet alırken çocuklarınızın kimliklerini de beraberinizde götürmeyi unutmayın.

Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği (UATOD) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ufuk Saka, yönetmeliğe uyulup uyulmamasından tek tek firmaların sorumlu olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Yönetmeliğin uygulanışını takip ve denetleme ne UATOD'un ne de Türkiye Otobüsçüler Federasyonu'nun (TOFED) sorumluluğu altında. Büyük firmalarda düzenli olarak uygulandığını biliyoruz, bazı firmalar ihmal ediyor olabilir. Gevşeklik gösteren bu firmaların en azından tüketici hakları konusunda bilinçli bir yolcu gelip hakkını talep ettiğinde bu yönde bilet kestiğini de duyuyoruz."

İşte ilgili yönetmelik

Karayoları Taşıma Yönetmeliği'nin 48'inci maddesi 19 Kasım 2006'da değişti ve aşağıdaki iki bent maddeye eklendi: MADDE 12 � "Yönetmeliğin 48'inci maddesine (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (h) ve (ı) bentleri eklenmiştir: h) 6 yaşın altında olan çocuklar yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilirler. Bunlar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde, bilet ücreti yüzde 50 indirimli düzenlenir. ı) 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, 6-12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın özürlüler için bilet ücreti yüzde 50 indirimli düzenlenir." Yukarıdaki düzenlemeye göre gerek özürlüler için gerekse 6-12 yaş arası çocuklar için yüzde 50 indirim uygulanması zorunludur. Konuya ilişkin denetim Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*