Otobüs sahiplerinden gösteri

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce servisten kaldırılacak olan Yeşil Halk Otobüsü sahiplerinin aileleriyle birlikte Abdi İpekçi Parkı'nda sürdürdüğü protesto sırasında gerginlik yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parkın dışına çıkarak yolu trafiğe kapatmak isteyen protestoculara polis müdahale etti.

Servisten kaldırılacak olan Yeşil Halk Otobüsü sahiplerinin, protesto için 26 Mart'ta başlattıkları açlık grevi devam ederken, bugün eş ve çocukları da ellerinde dövizlerle destek için Abdi ipekçi Parkı'nda toplandılar.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyeleri ve Ankara milletvekilleri Yılmaz Ateş ve Zekeriya Akıncı ile Ankara İl Başkanı Hakkı Süha Okay, destek için Abdi İpekçi Parkı'na geldiler.

Ateş, burada yaptığı konuşmada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in esnafı ve kent halkını mağdur eden kararlar aldığını belirtti.

"2009'a kadar çalışma hakkınız bulunuyor"

Ateş, ''Şimdi kendisinin sefere koyduğu yeşil halk otobüslerini kaldırarak yerine 24 kişilik midübüsleri sefere çıkaracakmış... Hiçbir çağdaş kentte, midübüsler toplu taşım aracı olan otobüslerin alternatifi olamaz. Aslında daha önce yapılan protokole göre 2009 yılına kadar çalışma hakkınız bulunuyor. Herhalde yine birilerine rant sağlanacak, peşkeş çekilecek'' dedi.

Ankara Yeşil halk Otobüsleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Feyyaz Kaya da yaptığı konuşmada, 10 yıldan beri hizmet verdiklerini belirterek, ''Ekmeğimizi kimseye yedirmeyiz. Bu yolda ölmek var dönmek yok'' dedi.

Göstericiler yolu kapattı

CHP'lilerin Abdi İpekçi Parkı'ndan ayrılışı sırasında protestocular arasında bulunan iki kişi fenalaştı. Bazı protestocular arkadaşlarını hastaneye götürmek üzere caddeye çıkarken, onları izleyen bir grup da Sıhhiye yönünde yolu kapatarak trafiği engellediler.

Bu arada parkın etrafında bekleyen çevik kuvvet duruma müdahale etti.

Yola oturan protestocular çevik kuvvetin müdahalesiyle dağıtılırken, bazıları da polis minibüslerine bindirildi. Yola çıkanlara katılmak isteyen diğer protestocuları barikat kurarak engelleyen çevik kuvvetin müdahalesi sırasında biber gazı kullanıldı.

Eylemcilere müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious