Otogar ve havaalanlarına bayram geldi

Otogar ve havaalanlarına bayram geldi .16333
  • Giriş : 10.10.2007 / 09:03:00

Ramazan Bayramı’nın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle İstanbul’dan şehirdışına bayram ziyaretine gidenlerin oranı yıllara göre artış gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Büyük Otogar, THY, TCDD yetkilileri ile özel seyahat şirketlerden edinilen bilgiye göre arife günü (11 Ekim) ve bayramda İstanbul’dan Ankara, İzmir, Antalya ve Bodrum yönüne tüm biletler satıldı. Otobüs firmaları, THY ve özel havayolu şirketleri talebi karşılayabilmek için ek sefer koyarken, trene olan talebin artması nedeniyle trenlere ek vagonlar koyulması ve ek sefer yapılması gündeme alındı.

500 EK OTOBÜS SEFERİ

İstanbul Büyük Otogar yetkililerinden edinilen bilgiye göre bayramda otobüslerde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı. Normal günlerde bin 200 otobüsün çıkış yaptığı otogarda bayramda 500 ek sefer ile bin 700 otobüs çıkış yapacak. Yolcuların ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege bölgelerini tercih ettiği vurgulanırken, Türkiye’nin tüm bölgelerine otobüs talebinin bulunduğu belirtildi. Bayram öncesinde yaşanacak yoğun bayram trafiği için sürücüler uyarıldı ve otobüslerin bakımlarının yaptırılması istendi. Araç muayenesi yapmayan araçların otogardan çıkış yapılmasına izin verilmeyeceği vurgulanırken, otobüs şirketlerinden yeterliliği olmayan kaptan şoförlerin görevlendirilmemesi istendi. Yetkililer, yolcuların bayram sırasında sıkıntı yaşamaması için biletlerini gidiş - dönüş yönünde alması gerektiğinin de bir kez daha altını çizdi.

UÇAKLARDA YER YOK

THY ve özel havayolu şirketleri de yaşanan talep nedeniyle Ankara, Antalya, İzmir, Bodrum, Siirt, Tokat, Çanakkele, Diyarbakır, Trabzon ve Kıbrıs’a bayramda ek sefer konulduğunu belirtti. Alınan bilgiye göre 11,12,13 ve 14 Ekim’deki tüm seferleri dolan THY, gelen talebi karşılamak için ek seferler koydu. Atlasjet de Antalya’ya 10, Kıbrıs’a ise 8 ek sefer koyarak talebi karşılamaya çalıştı. Diğer havayolu şirketleri de bayram öncesinde yaptıkları kampanyalı satışlar nedeniyle doluluk oranlarında yüksek rakamlara ulaştı. Bunun yanında özel seyahat acentalarının cazip yurtdışı paketleri nedeniyle yabancı havayolu şirketleri ile dört günlük bayram tatilini yurtdışında geçirmek isteyenler de Atatürk Havalimanı’nda yoğunluk yaşanmasına neden olacak.

VAGON SAYISI ARTTI

TCDD Haydarpaşa Garı’nda ise arife ve bayramda yoğunluk yaşanması bekleniyor. Yetkililer normal şartlarda 30 bin olan yolcu sayısının bayram nedeniyle yüzde 20 artış göstereceğini kaydetti. Özellikle Ankara’ya talep artışının yaşandığını kaydeden yetkililer, yapılacak seferlerde trenlerin vagon sayısının artılacağı kaydettiler. Trenin otobüs ve uçağa göre daha ucuz olması aynı zamanda bayramda otoyollarda kaza oranlarının artması nedeniyle trene olan talebi artırdı.

HIZLI FERİBOTLAR TAM KAPASİTE

İDO yetkilileri, bayramda yaşanacak yoğunluğu göz önünde bulundurarak Seferihisar - Topçular arasında bayram süresince ek seferler koydu. Ayrıca Bandırma ve Bursa hızlı feribot hatlarına da ek sefer konuldu. Personele ilişkin tüm izinlerin kaldırıldığını bildiren İDO yetkilileri, her bayramda oluşan uzun araç kuyruklarının önüne bu yıl geçebilmek için çalışmalarını Ramazan ayı başından itibaren başlattıklarını, koyacakları ek seferler ile yoğunluğun yaşanmasının önüne geçmeyi planladıklarını söyledi.

11 - 15 Ekim tarihleri arasında Eskihisar - Topçular hattında 24 saat boyunca aralıksız sefer yapılacağı duyuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious