Otokar'dan 12 metrelik Kent otobüsü

Otokar'dan 12 metrelik Kent otobüsü.12021
  • Giriş : 02.07.2009 / 14:54:00

Koç Topluluğu şirketi Otokar, 9 metrelik Doruk ve 7 metrelik Sultan markalı küçük otobüs sınıfındaki ürünlerine, 12 metrelik KENT serisini ekleyerek, bu pazardaki ürün ailesini tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, KENT'in tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, Otokar'ın 2008 yılında yüzde 12 büyüme sağladığını, 479 milyon lira ciro elde edip, 115 milyon dolarlık ihracat yaptığını anlattı.

Görgüç, bu rakamların, 2008 yılı başındaki hedeflerle uyumlu olduğunu belirterek, 2005'ten bu yana cirolarının sürekli artığını vurguladı.

KENT'in, 12 metre sınıfında yeni bir oyuncu olduğunu dile getiren Görgüç, 1980'li yıllarda bıraktıkları 12 metre otobüs sınıfını tekrar doldurarak, ürün yelpazelerini tamamladıklarını bildirdi.

Görgüç, askeri araç tasarımından öğrendikleri deneyimleri KENT'te uygulamaya çalıştıklarını ve sınıfında yakıt tüketiminde iddialı olan KENT'in piyasaya ilk sürülecek modelinin 290H olduğunu kaydetti.

Aracın en önemli özelliğinin düşük işletme maliyeti olduğunu söyleyen Görgüç, ''KENT aracıyla, halk otobüsü alanında pazar lideri olmayı hedefliyoruz. Farklı modellerle, Avrupa'da birçok ülkede başarılarımızı sizlerle paylaşıyor olacağız'' dedi.

''OTOKAR, KRİZDEN EN AZ ETKİLENENLERDEN BİRİ''

Serdar Görgüç, soruları yanıtlarken, 2009 yılı hedeflerine ilişkin olarak, ihracatın toplam ciro içindeki payının bir önceki yıl ile aynı olmasını beklediklerini ifade ederek, ''2009'da 550 milyon lira ciro hedefliyoruz'' dedi.

Pazarın yıllık yaklaşık 650 adetten oluştuğu, ancak belediyelerin alım dönemlerine göre, pazarda dalgalanmalar yaşandığı bilgisini veren Görgüç, KENT'e yönelik hedefleri için, öncelikli pazarın Türkiye olduğunu ve aracı, Avrupa'da aşamalı olarak birçok ülkede satmayı planladıklarını söyledi.

Görgüç, Otokar'ın krizden ''çok az'' etkilediğini, çünkü KENT gibi yürüyen projeleri bulunduğunun altını çizerek, ''Otokar'ın krizden en az etkilenen şirketlerden biri olduğunu söyleyebilirim'' diye konuştu.

Serdar Görgüç, KENT'in temmuz ayı içinde bayilerde görülebileceğini ve fiyatın o zaman belirleneceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*