Otomobil almak için doğru zaman mı?

Otomobil almak için doğru zaman mı?.16086
  • Giriş : 25.12.2008 / 09:46:00

Yılın son günleri otomobilini değiştirmeyi düşünenlere cazip avantajlar sunuluyor. Krize stokla yakalanan firmalar,çeşitli kampanyalar düzenliyor. Peki otomobil almak için doğru zaman mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yılın son günleri otomobilini değiştirmeyi düşünenlere cazip avantajlar sunuluyor. Krize stokla yakalanan firmalar, döviz kurundaki artışı fiyatlarına yansıtmıyor..Tüm dünyayı kasıp kavuran mali krizden en çok etkilenen sektörlerin başında otomotiv geliyor. Krizin adı bile otomobilde satışların bıçak gibi kesilmesine neden oluyor. Türkiye'de krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı ekim ayında yaşanan düşüş, kasım ve aralık ayında da kendisini gösterdi. Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında gerileyen satışlar, kasım da da yüzde 58.5 oranında düştü. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, ocak-kasım döneminde toplam 451 bin 945 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Kasım sonunda binek otomobil satışları 280 bin 119 adete, hafif ticari araç satışları ise 171 bin 826 adete geriledi. Geçen yılın aynı döneminde toplam otomobil ve ticari araç satışları 493 bin 836 adet olarak gerçekleşmişti.

Sıfır faiz dönemi

Otomotiv ne yazık ki aralık ayına da kötü başladı. Uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle ayın ilk haftası boşa gitti. Elinde yüksek miktarda stokla krize yakalanan otomotiv firmaları, kampanya silahını çekti. Kampanyalarda; peşin alım indirimleri, döviz kurunu sabitleme ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfırlama gibi cazip fırsatlar sunuluyor. Ayrıca, taşıt kredisi kullanan tüketicilere ortalama 12 aya kadar 0 faiz imkanı da veriliyor. Otomotiv firmaları, stoklarını eritebilmek için dövizde yaşanan yüzde 20 artışı fiyatlarına yansıtamıyor. Yani bir anlamda stok maliyetini fiyatları sabit tutarak ya da indirim yaparak dengeleme yoluna gidiyorlar.

Yeni yılda zam var

Bu yüzden yılın son günleri otomobilini değiştirmeyi düşünenlere çok cazip avantajlar sunuyor. Ocak ayından itibaren enflasyon ve kur farkının fiyatlara eklenmesiyle, otomobilde zam dönemi başlayacak. Stokların erimesi ve firmaların yeni dönemde çok agresif satış politikalarından uzak durması kampanyaların da hızını kesmesine neden olacak.

İyi araştırın pazarlık yapmayı unutmayın

* Otomobillerin fiyatlarını iyi inceleyin. Liste fiyatının dışında pazarlık yapmayı unutmayın.

* Sedan mı, hatchback mi, SUV mu hangisi size uygun? Satın alacağınız otomobilin modelini belirlerken, ihtiyaçlarınıza göre karar verin. Hayalinizdeki otomobili satın almayın.

* Güvenlik donanımlarına dikkat edin! ABS, EBD, havayastıkları gibi güvenlik aksesuarlarının fiyata dahil olup olmadığını öğrenin.

* Kullanmayacağınız aksesuarlara para verip, otomobilin maliyetini gereksiz yere arttırmayın.

* Satış sonrası servis ağı sorunsuz markaları tercih edin. Servis ve işçilik fiyatlarını araştırın.

Dizel otonun payı yüzde 50'ye düştü

2008 yılı Ocak-Kasım döneminde dizel oto satışları, geçen yıla göre yüzde 10 oranında geriledi. Segment bazında dizel araç satışlarında artış yalnızca D ve E segmentinde yani lüks otomobillerde görüldü. 2008 Kasım sonunda 280 bin 119 adet olan binek araç satışlarının yüzde 50'si 193 bin 168 adeti dizel oldu. Dizel araçların toplam pazardan aldığı pay yüzde 52'den yüzde 50'ye geriledi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*