Otomobil almanın şimdi tam zamanı!

Otomobil almanın şimdi tam zamanı!.12040
  • Giriş : 22.03.2009 / 20:05:00

Yaklaşık bir haftadır sıfır otomobillerde uygulanan ÖTV indirimi, ikinci el piyasasının ilk pazar gününde fiyatların gerilemesine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık bir haftadır sıfır otomobillerde uygulanan ÖTV indirimi, ikinci el piyasasının ilk pazar gününde fiyatların gerilemesine neden oldu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Pazartesi günü, 1600 cc ve altı motorlara sahip araçlarda ÖTV oranının, 3 ay için yüzde 37'den yüzde 18'e indirilmesi, ÖTV indiriminden sonra ilk pazar günü kurulan ikinci el otomobil pazarını da etkiledi.
Geçtiğimiz hafta pazar günü aynı pazarda 2000 model ve üstü otomobiller için satıcıların istediği fiyatlar, bu pazar ortalama bin TL geriledi. 2000 modelden daha yaşlı otomobillerde ise fiyatlardaki düşüş araç başına yaklaşık 500 TL olarak gerçekleşti.
İkinci el otomobil pazarında satılmak için getirilen araçların yoğunluğu dikkati çekerken, satıcılar piyasanın durgunluğundan şikayet ediyor. İkinci el otomobil galerisi sahibi Mehmet Çenesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir otomobilin sıfırının fiyatının ÖTV indirimiyle düşmesinin, aynı otomobilin ikinci elinde de fiyatın belli oranlarda gerilemesine neden olduğunu vurguladı.

Piyasadaki genel durgunluğun bugün kurulan ikinci el otomobil pazarında da devam ettiğini anlatan Çenesiz, “ÖTV indiriminin başladığı son bir hafta içinde değişen tek şey, satıcıların fiyatları 500-1000 TL düşürmeleri. Böylece ikinci elde fiyatlar düşebileceği en taban fiyata oturmuş oldu” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*