Otomobil bayileri gece mesaisi yapacak

Otomobil bayileri gece mesaisi yapacak.16627
  • Giriş : 13.06.2009 / 10:04:00

Otocu son üç güne giren ÖTV indiriminde uzatma beklerken, gece mesaisi yapacak. Yetkili satıcılar geç saatlere kadar çalışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otomotivciler bir yandan özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminde uzatma beklerken, bir yandan da bu hafta sonu harıl harıl çalışacak. 16 Mart tarihinde yürürlüğe giren ÖTV indirimi uygulaması, otomotiv pazarına büyük bir canlılık getirirken, uygulamada son üç güne girildi. Hükümetin uygulamayı uzatma yönünde bir kararı olmazsa vergi indirimi 15 Haziran akşamı sona erecek. Otomotiv firmaları her ne kadar uzatma yönünde bir karar beklese de showroom'larda hafta sonu mesaisi yapılacak. Son günleri değerlendirmek isteyen otomotiv bayileri hafta sonunda da çalışacak. Hatta birçok showroom gece geç saatlere kadar açık kalacak.

MÜŞTERİLERİ BEKLİYORUZ

Ford, Renault, Peugeot, Hyundai, Volkswagen, Opel hafta sonunda çalışacak markalar arasında yer alıyor. Fiat da hafta sonu mesaisi yapacak firmalardan biri. Fiat Marka Direktörü Okan Baş, hafta sonunda müşterileri beklediklerini belirterek, pazarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 'Piyasada geçen ay kadar bir yoğunluk var. Aynı tempoda devam ediyor. Showroom trafiği fena gitmiyor. Hafta sonunda açığız. Bugünler çok önemli. ÖTV'nin pazara çok pozitif etkileri oldu. Hem müşteriye, hem vergi gelirlerine, hem de yerli üretime.'

KARAR PAZARTESİ ÇIKACAK

Bu arada Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK), ÖTV ve KDV indirimleriyle ilgili karar almak üzere yarın toplanacağını ve hangi sektörlerde indirimlerin devam edip hangi sektörlerde sona erdirileceğinin pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklanacağını söyledi. 'Üretici ve tüketici açısından amaç önemli oranda gerçekleşmiştir' diyen Bakan Ergün, bu teşviklerle vergi kaybı yaşandığı şeklindeki yorumlara da katılmadığını belirtti. Ergün 'Vergi indirimleri olmasaydı böyle bir satış olmayabilirdi ve böyle bir satış doğmayabilirdi. Maliyenin kasasına hiç vergi girmeyebilirdi. O zaman kayıp daha büyük olurdu. Beklenmeyen vergiler Maliye'nin kasasına girmiş oldu' diye konuştu. 16 Mart'ta otomotivde ÖTV oranları motor hacmi 1600 cc'ye kadar olan binek otomobillerde yüzde 37'den yüzde 18'e, ticari araçlarda yüzde 10'dan yüzde 1'e, kamyon ve otobüste yüzde 4'ten yüzde 1'e indirilmişti.

ÖTV indirimi değil hurda teşviği önemli

Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, ÖTV üzerinde durmanın çok önemli olmadığını asıl hurda indiriminin gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. ÖTV indiriminin devam etmesi halinde hurda teşviğinin geri planda kalmasından endişe ettiğini belirten Mermer 'ÖTV indirimi piyasayı canlandırdı. Ancak hurda teşviği çok daha önemli. Acilen hurda teşvikinin devreye alınması gerekiyor' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*