Otomobil fiyatları düştü, taksiciler sevindi

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Otomobil fiyatlarının belirgin şekilde düşmesi üzerine ticari taksileri yenileme kampanyası başlatan İzmir Şoförler Odası’nın girişimi sonuçlarını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, insanların daha konforlu seyahat edebilmesi için başlattıkları araçların yenilenmesi projesine ilginin büyük olduğunu belirtti.

Anık, ”İzmir’de sokağa çıktığınız zaman her 10 taksiden dördünün yenilenmiş olduğunu görürsünüz. Bunda olayın farkına varan ve eski yerine yeni taksiyi tercih eden vatandaşın da büyük etkisi oldu. Müşteri araç seçmeye başladı. Bunu gören taksi sahibi de borçla da olsa arabasını yeniliyor. Günlük beş araç giriyor trafiğe. Bu da toplam 2 bin 800 taksi içinde büyük bir oran. Değişen arabaların sayısı 700-800’e yaklaştı” dedi.

Hava yastığı ve klimasıyla son sistem yeni araçların İzmirlilere daha modern hizmet açısından önemli olduğunu dile getiren Anık, şoförlerin can güvenliğiyle ilgili kabinli araçların kullanımı konusundaki problemin çözümü için de çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bilindiği gibi, taksilerin çoğu, artık üretimi yapılmayan geleneksel ”kuş” serisi Tofaş arabalardan oluşuyor. Yeni modeller arasında ise en çok Hyundai ve Fiat Albea modelleri tercih ediliyor. Bunda, araç kredilerinin düşmesinin de büyük etkisi bulunuyor.

Öte yandan, 5216 sayılı kanunla duruş kalkış yerleri, taksi tahsisi, sayılarının azaltılıp çoğaltılması gibi konularda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan taksici esnafı, yönetmeliğin çıkmasını bekliyor.

Yeni taksi yönetmeliğinin esnaf birliğiyle birlikte odanın görüşleri de alınarak hazırlandığını belirten Celil Anık, bu çerçevede taksiciliğin yeni bir vizyon kazanacağına inandığını belirtti. Anık, şöyle dedi:

”Bizim açımızdan sıkıntılı ve sakıncalı yönleri de iyi yönleri de var. Bu mesleğin mutlaka disiplin altına alınması gerekiyor. Taksiliciğin kuralları olmalı.” şeklinde konuşan Anık, daha önce kanun yetersizliği sebebiyle 2 bin 800 taksici üzerinde yaptırım yetkisi kullanamadıklarını hatırlattı. Bunun en büyük sakıncasının eğitimde yaşandığını ifade eden Anık, ”Eğitime alıyoruz dediğimizde gelmiyoruz derlerse yapacak bir şey yok. Bu konuda davul bende, tokmak başkasındaydı.”

5216 sayılı kanunla büyükşehir belediyesine bağlanan taksici esnafı, daha önce İçişleri Bakanlığı ve İl Trafik Komisyonu kararlarıyla hak ve menfaatlerini arıyordu. Bndan böyle taksi sayılarının azaltılıp çoğaltılması, kılık kıyafet, araç modeli, 5 yaş mecburiyeti, eğitim mecburiyeti, şoföre sigorta getirilmesi, ticari taşıt kullanma belgesi gibi konuların yer aldığı yönetmelikten sorumlu kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi olacak. İstanbul ve Ankara’da UKOME’den geçen yönetmeliğin İzmir’de de üç dört ay içinde devreye girmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious