Otomobil fiyatları son haftalarda yükselmeye başladı

Otomobil fiyatları son haftalarda yükselmeye başladı.13587
  • Giriş : 10.04.2008 / 11:34:00

Uzmanlar, otomobil sektöründe 15 Nisan itibariyle yeni zam dalgası olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rekabet ve piyasa şartları nedeniyle zam yapmamakta direnen otomobil üreticileri, döviz kurlarında son bir ay içinde meydana gelen dalgalanma nedeniyle fiyatlarını artırmak durumunda kaldı.

İlk etapta Volkswagen, Ford, Renault ve Fiat gibi firmaların fiyatlarını artırdıkları belirtildi. Bu firmalar, mart sonu ve nisan ayı başından itibaren otomobil fiyatlarına yüzde 1 ile 4 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

Kurlardaki artışı tam olarak yansıtmadıklarını ifade eden firmaların yetkilileri, fiyatların 15 Nisan tarihine kadar geçerli olduğunu ve bu tarihten sonra yeni bir ayarlama yapabileceklerini ifade ettiler. Bu arada, çoğu firmanın da kurların 2 YTL bandında kalması durumunda ay sonuna kadar fiyat ayarlaması yapacağı belirtildi.

Çukurova Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (YODER) Başkanı Vedat Gizer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılı zamsız kapatan firmaların nisan ayı başından itibaren kur farkından dolayı otomobil fiyatlarını yüzde 1 ile 4 arasında artırdıklarını söyledi.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan da, firma olarak ocak ayından bu yana ürünlerine zam yapmadıklarını söyledi. Gelişmeleri değerlendirdiklerini belirten Karaarslan, şunları söyledi:

''Müşteri memnuniyetsizliği yaratmamak için fiyatlandırma stratejimizde indir veya kaldırı sevmiyoruz. Bu nedenle uzun soluklu bir fiyatlandırma yapıyoruz. Bu süreçte de değerlendirmelerimiz sürecek. Bu ay içinde iyi bir analiz yapacağız. Çalışmaların ardından bu ay sonu itibariyle biz de ürünlerimizde fiyat ayarlaması yapabiliriz.''

Yapılan zam sonrası otomobil firmalarının bazı modellerinin yeni fiyatları şöyle oluştu:Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious