Otomobil hırsızı 12 kişi yakalandı

Otomobil hırsızı 12 kişi yakalandı.38530
  • Giriş : 28.03.2008 / 13:17:00

İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Yalova ve Kütahya'da araç hırsızlığı yaptıkları, çaldıkları araçların motor şasi numaralarını değiştirip, sahte evrak düzenleyerek sattıkları öne sürülen 12 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, İzmir'de oto hırsızlığı yaptıkları öğrenilen bir grubu takibe aldı. Polis ekiplerinin yaklaşık 3 ay süren takibi sonucu, oto hırsızlık şebekesinin 12 elemanının bulundukları adresler belirlendi.

İzmir, Muğla ve Denizli'de tespit edilen ev ve iş yerlerine 150 polisin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlarda, şebekenin lideri oldukları iddia edilen İ.S. (36) ve M.K. (31) ile H.G. (27), Ü.A. (25), S.Ç. (36), M.A. (37), A.K. (31), H.U. (37), M.Ç. (30), S.D. (28), M.B.S. (37) ve M.K. (50) yakalandı. Gözaltına alınan zanlıların gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda otomobil hırsızlığında kullanılan malzemeler, çok sayıda sahte plaka, sahte ruhsat ve tescil belgeleri bulundu.

Operasyonda, aralarında lüks otomobil ve ciplerin de bulunduğu çalıntı 26 araç ele geçirildi. Araçların İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Yalova ve Kütahya'dan çalındıkları ortaya çıktı. Şebeke elemanlarının çaldıkları araçların motor şasi numaralarını değiştirip, sahte evrak düzenleyerek sattıkları iddia edildi.

-ŞİFRELİ KONUŞMALAR-

İzmir Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan zanlıların kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmelerinde güvenlik güçlerinin dinleme ihtimaline karşı şifreli konuşmalar yaptıkları öne sürüldü.

Zanlıların telefon görüşmelerinde çalıntı araçlara ''cep telefonu'', çalındıktan sonra saklanan araçlara ''cenaze'', çalınan kapalı kasa kamyonetlere ''büyük eşek'', lüks otomobilleri çalmaya gidecekleri zaman ''kırıcıya gidiyoruz'', üzerlerinde bulunan tabancalara ''fotoğraf makinesi veya çakmak'', çalıntı otoları saklamaya gitmeye ''gömmek'' sözcüklerini kullandıkları iddia edildi.

Ayrıca şebeke elemanlarının, bir diziyi sürekli izledikleri, dizinin yayın saatinde hırsızlık yapmadıklarının belirlendiği öğrenildi.

Zanlıların Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious